Bayraktar: Sorun çözülmeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, patates ve soğan pazarlama sorunları, gübre fiyatlarının düşürülmesiyle ilgili değerlendirmede bulundu

Bayraktar: Sorun çözülmeli

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kar yağışının ardından artacak olması beklenen hava sıcaklığının ardından depolarda bulunan patates ve soğan’da fire oranını arttırdığı, yeni mahsül ürünün hasat süresinin öne geleceği beklentisiyle, ele bulunan bu iki ürünün acilen pazarlanması gerektiğini ifade etti.

 KURUMLAR ALIM YAPMALI
 Bu ürünlerle ilgili üreticilerin yaşadığı pazarlama sorunlarını Cumhurbaşkanı, ilgili Bakanlar,  vali, belediye başkanları ve illerin milletvekillerine ilettiklerini ifade eden Bayraktar, “Üreticilerimizin karşılaştıkları pazarlama sorununun çözümlenmesi için Belediyelerin alıma başlaması memnuniyet vericidir. Belediyelerimize teşekkür ediyoruz.  Ancak beklentimiz, daha fazla belediyenin alım yapmasıdır. Belediyelerin soğan alımına da girmesini bekliyoruz. Belediyelerin alımlara girmesi, Milli Savunma Bakanlığı, ceza evleri, huzur evleri, hastanelerin yemek menülerinde bu ürünlere daha fazla yer vermeleri, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Türkşeker gibi kuruluşların alım yapmaları üreticilerimizi rahatlatacağı gibi, gıda israfının da önüne geçilmiş olunacaktır” dedi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Tarım ve Orman Bakanlığı gıda kaybı ve israfı konularını kamuoyunun farkındalığını arttırmak ve gıda tedarik zincirindeki tüm aktörleri harekete geçirmek için “Gıdanı Koru” ulusal kampanyasını başlattığını hatırlatan Bayraktar, üreticinin ürettiği ürünlerin zayi olmasının da israf olduğunu söyledi.

TONLARCA ÜRÜN DEPOLARDA
 Pandemi nedeniyle, karantina tedbirleri kapsamında otel ve lokantaların tam kapasite çalışmaması, okulların uzaktan eğitim yapması, esnek çalışma saatleri ve hafta sonu kısıtlamaları nedeniyle patates ve kuru soğanda talepte daralma yaşandığını vurgulayan Bayraktar, “ Bu nedenle, pandemi en çok patates ve soğanı vurdu. Soğan ve patates üretimin miktarında geçen sene yaşanan artış sonucu tonlarca soğan ve patatesin depolarda bulunduğunu vurgulayan Bayraktar, “Üreticimiz oluşan fire nedeniyle kilogramı 1 liranın üzerine çıkan ürününü maliyetin altında bir fiyatla kilogramı 60 kuruşa satmaktadır. Üretimde meydana gelen dalgalanmalar fiyat istikrarsızlığını da beraberinde getirmektedir. Patates ve soğan fiyatlarının arttığı dönemde tüketiciler, fiyatların düştüğü dönemde de üreticilerimiz mağdur olmaktadır” dedi.

GÜBRE FİYATINDA BEKLENTİ
Planlı ve sürdürülebilir bir üretimin gerçekleşmesi, üreticilerimizin en büyük beklentisi olduğunu da hatırlatan Bayraktar, son dönemde artan gübre fiyatlarının kura bağlı olarak düşmesini beklediklerini, yüksek gübre fiyatları çiftçilerimizin gübre tüketimini azaltacak, bu durum üretimi olumsuz etkileyeceğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2021, 13:43
YORUM EKLE