Bayram öncesi sokağa atıyorlar

Dernekkırı prefabriklerinde kalan143 aile, TOKİ tarafından yapılan kurayla Yenikent Bölgesi’ndeki konutlara yerleştirildi. Kurada hak sahibi olmayan prefabrik sakinleri ise kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte, sokakta kalma korkusu yaşıyor.

Bayram öncesi  sokağa atıyorlar

Dernekkırı Prefabriklerinde sağlıksız koşullarda yaşam mücadelesi veren vatandaşlar TOKİ ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca yapılan evlere yerleştirildi. Prefabriklerde yaşayan 196 aileden 143 aile TOKİ’nin YenikentBölgesi’nde inşa ettiği evlerde kurayla hak sahibi oldu.Hak sahibi vatandaşlar bölgeyi terk ederek yeni evlerine yerleşti, ancak kurada ismi çıkmayan 53 aile hala prefabriklerde yaşam mücadelesini sürdürmeye devam ediyor.
‘TERK EDİN’
Prefabrikte kalan vatandaşlara evlerini terk etmeleri konusunda tebligatlar yapılırken, terkedilen prefabriklerin de yıkımına başlandı. Bölgede kalan 53 prefabriğinsakinlerine Adapazarı Kaymakamlığı tarafından son olarak yarına kadar konutlarını terk etmeleri uyarısında bulunuldu. Prefabriklerin boşaltılması için bölgenin elektrik ve suları kesildi. Kaymakamlık tarafından belirtilen süre kapsamında evlerini terk etmelerinin mümkün olmadığını belirten Dernekkırı sakinleri, kış aylarında sokakta kalmaya mahkum bırakıldıklarını ve kendilerine ek bir süre tanınmasını istediler.
‘SÖZLER TUTULMADI’
Kurada konut çıkmayan aileler, kendileri için herhangi bir tedbir alınmadığını belirterek zor durumda kaldıklarını ifade etti. Bölge sakinlerinden Hülya Demirci, “ Benim 3 tane çocuğum var. Biri zihinsel engelli, diğeri kalp hastası, bir diğerinin de okula başlaması gerekiyor. Bana yapılan vakıf yardımıyla ben bu çocuğumu özel eğitim okuluna mı göndereyim yoksa kiraya mı çıkayım” diye sordu. 26 ailenin kayıtsız olarak evlere yerleştirildiğini iddia eden Demirci, “Kaymakam buraya gelip davul zurna eşliğinde oynadı, bize de merak etmeyin sizi en yüksek yaşam standardında yaşatacağız demişti. Hak sahipleri evlerine yerleştikten sonra yetkili hiç kimse bir daha buraya uğramadı” diyerek verilen sözlerin tutulmadığını söyledi.
OKUL KAPANACAK
Bölgedeki Mehmetçik İlkokulu’nun da kapatılması için müfettişlerin inceleme yaptığını söyleyen, prefabrik sakini Şenol Taş, “Burayı hayalet şehir haline getirdiler. Okulumuza da elimizden alıyorlar. Eğitim şart denilen bir memlekette, bizim çocuklarımızı yok sayıp, okulu da kapatacaklar” diye konuştu. Suriye’den gelen insanlara kendilerinden daha çok sahip çıkıldığına vurgu yapan Murat Kulaksız, “Bizler bu ülkenin evlatları değil miyiz? Bu vatan için çalışıp, bu vatan için çocuklarımızı askere göndermiyor muyuz? Neden bize üçüncü sınıf vatandaş muamelesi yapıyorlar” ifadelerini kullandı.
ELEKTRİK YOK
Dernekkırı Prefabrikleri Yönetimi Sorumlusu Adem Taş, yaklaşık 10 gün önce SEDAŞ görevlilerinin bölgeye gelerek elektriklerini kesildiğini söyledi. Kesim yapılmadan önce kendilerine hiçbir şekilde haber verilmediğini iddia eden Taş, “Çoluğumuz çocuğumuz perişan durumda. Elektik, su hiçbir şey yok. 500 metre öteden su taşıyıp yaşamaya çalışıyoruz. Dolmuş hatlarımızı kestiler, okulumuzu kapatacaklar. Çocuklarımız 2 haftada bir sarılık oluyor. Sıkıntılarımız anlatmakla bilmez” dedi.
KİRA YARDIMI
TOKİ’nin 40 yaş altı ve SGK güvencesi olanları konut hakkından mahrum bıraktığını söyleyen Taş, “Hiç çocuğu olmayan aile bile ev hakkı kazandı. Engelli ve mağdur olan çocuklu aileler burada sefalet içinde bırakıldı” diye konuştu. Kaymakamlığın kendilerine bölgeyi terk etmeleri için yarına kadar süre tanındığını söyleyen Taş, “Hiçbirimizin burayı terk edebilecek maddi durumu yok. Verilen süre içinde çıkmazsak kış ayında sokaklarda kalacağız. Biz bu sürenin uzatılmasını ya da bize evlerimizi terk edebilmemiz için kira yardımı yapılmasını istiyoruz” dedi.
‘SÜRE UZATILMAZ’
Öte yandan konuyla ilgili açıklamada bulunan Adapazarı Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Murat Kün, süre uzatımının mümkün olmadığını belirterek, “Orada yaşayan vatandaşlarımızın yaşamlarını sağlıksız koşullarda sürdürmelerini istemeyiz. O yüzden süre uzatımı yapılamaz. Belki kira yardımı söz konusu olabilir ama bununla ilgili de bana henüz gelen bir bilgi yok. Devlet büyüklerimiz doğrusunu bilir” diye konuştu.
Karanlıkta yemek yaparken
üzerine kızgın yağ devrildi

Bölge sakinlerinden Hasret Dongaz gece çocuklarına yemek yapmak için mutfağa girdi. Evlerinde elektrik olmadığı için karanlıktan korkan Dongaz’ın4 yaşındaki kızıannesinin yanına geldi. Ufak çocuk, karanlıkta annesinin pişireceği yemeği beklediği sırada, ocaktaki kızgın yağ tenceresi minik Nehir’in üzerine devrildi.

Bu insanları yok saymayın!
Dernekkırı prefabriklerinde yaşayan vatandaşlarımız bizleri arayarak mağduriyetlerini dile getirdi. Muhabir arkadaşım Serkan Ayvaz’la birlikte prefabriklerin olduğu alana girdiğimizde her ikimiz de oldukça kötü hissiyatlar yaşadık. Öyle ki mesleğe yeni başlayan 2 genç muhabir olarak, kendimiz bir anda Ortadoğu ülkelerinden birinde savaş muhabiri gibi hissettik. Yaklaşık 5 dakikalık bir yürüyüşün ardından, bölgede yaşayan vatandaşlarımıza ulaştık. Çoluk, çocuk her biri çaresiz bir şekilde kaldırımda çaresiz bir şekilde, öylece bekliyordu.
TOKİ’nin muhtaç ailelere yönelik yaptığı konutlardan hiç birine kurada ev çıkmamış. Çünkü her birinin evine ya aylık 233 TL net gelir giriyor ya da 40 yaş üstü sınırına takılmışlar. Evet, kanunen bakıldığında bu insanlara ev çıkamaz ve çıkmamış da, ama ne yazık ki bu insanların kazandığı 233 TL ya da asgari ücret, onların buradaki konutlarından ayrılabilmeleri için yeterli değil ve ortada bir mağduriyet olduğu da apaçık ortada. Bu insanlar yarın evlerini terk etmediği takdirde sokakta kalacak. Bizler, yetkililerin bu insanları hiçe sayarak hareket etmeleri değil, onlara el uzatarak bölgeyi terk etmelerine yardımcı olunması taraftarıyız.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER