Bedava ciğer filimi!

Bedava ciğer filimi!

Bedava ciğer filimi!

İl Sağlık Müdürü Hasan Bektaş 62 Verem, Eğitim ve Propaganda Haftası dolayısı ile Gar Meydanı'nda ücretsiz akciğer filmi çektiklerini belirterek ilimizde 211 verem hastası olduğunu söyledi.

Ücretsiz film çekilecek
62 Verem, Eğitim ve Propaganda Haftası dolayısı ile Gar Meydanı'nda basın açıklaması yapan İl Sağlık Müdürü Hasan Bektaş vatandaşların yılda bir kez ücretsiz olan akciğer filmi çektirmesi gerektiğini belirterek 'Verem Haftası dolayısı ile Gar Meydanı'nda vatandaşlarımıza yönelik ücretsiz film çekimi yapacağız. Herhangi bir rahatsızlığı çıkan vatandaşlarımızı ise dispanserlerimizde tedavi altına alacağız' dedi.

Belirtilere dikkat edin
Ülke genelinde 21 bin verem hastası olduğunu belirten Bektaş 'İlimizde tüberküloz (verem) hastası sayısı 211. biz bu hastalarımıza direk tedavi adını verdiğimiz yöntem ile hastanın evine giderek veya kendisi dispansere gelerek ilaçlarını almasını sağlıyoruz.' şeklinde konuştu. Bektaş ilimizde 211 kişide görülen tüberküloz hastalığının belirtileri ise geceleri terleme ve hafif ateşlenme, kesik kesik öksürükler, halsizlik ve devamlı yorgunluk hali, isteksizlik, vücutta zayıflama belirir. Zayıflama ilk iki ay içerisinde yavaş, sonraki aylarda daha hızlı görülür.

Korunma yolları
İl Sağlık Müdürü Hasan Bektaş, tüberkülozdan korunma yollarının ise havasız yerlerde kalınmaması, dengeli beslenilmesi, BCG verem aşısının yaptırılması, veremli hastaların eşyalarının kullanılmaması, veremli hastanın tabağından yemek yenilmemesini, bardağından su içmemesini, kaşık ve çatallarını kullanılmaması. Öksüren, hapşıran insanlardan uzak durması ve temiz hava olarak açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE