BEKİR SAMİ GÜVEN: ARIZALI SAYAÇLARI SEDAŞ'A BİLDİRİN

SEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven, arızalı elektrik sayaçlarının aboneler tarafından SEDAŞ’A bildirilmesini gerektiğini ifade ederek, “Kurum olarak arızalı sayaçların bakımını ücretsiz olarak yapıyoruz. Aksi müdahaleler yasal değil” dedi.

BEKİR SAMİ GÜVEN: ARIZALI SAYAÇLARI SEDAŞ'A BİLDİRİN

SEDAŞ elektrik dağıtım faaliyetini sürdürdüğü Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce’de yaşayan tüketicileri sayaç mülkiyeti ve sayaç arızalarına müdahale konusunda bilgilendirmeyi hedefliyor. SEDAŞ Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Bekir Sami Güven konuyla ilgili açıklamalarda bulunuldu.
BİLGİ VERİN
Güven öncelikle, Elektrik Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuatı ile elektrik sayaçlarının mülkiyetinin Dağıtım Şirketlerine ait olduğunu ve bu konuda düzenlemenin 2013 yılında gerçekleştirildiğini belirtti. SEDAŞ icra Başkanı Bekir Sami Güven,  2013 yılından bu yana SEDAŞ’ın sayaçlardan hiçbir şekilde ücret almadığını ifade ederken,  elektrik sayaçlarının arızalanması durumunda, mesai saati içerisinde en yakın SEDAŞ Müşteri Hizmetleri Merkezine veya  7/24 SEDAŞ Çağrı Merkezine  (ALO 186) Elektrik Arıza İletişim hattına  durumun  bildirilmesi gerektiğini söyledi.
MÜDAHELE ETMEYİN
Bekir Sami Güven, Sayaç Arızalarına SEDAŞ ekiplerince 7/24 müdahale edildiğini ve sayaç değişiminin de ücretsiz olarak yapıldığını,  bu nedenle tüketicilerin, SEDAŞ haricinde kendi imkanları ile ya da elektrikçiler vasıtasıyla sayaç ölçü devresine müdahale etmelerinin yasal olmadığını belirtti. Güven, “Bu çerçevede SEDAŞ ekipleri dışında montajı yapılan sayaçların kabul edilemeyeceği  ve Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği gereği, bu durumda  “Kaçak ve Usulsüz Kullanım”  işlemi uygulamasının söz konusu olacağını belirtti. Güven, “Tüketicilerimizin  bilgili ve bilinçli olması yanlış uygulamalar yapmalarını önlüyor, saha da daha az problemle karşılaşıyoruz. Kayıt dışı enerji tüketimi de azalıyor” dedi. İ.Şener SAK

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER