Belediyeler havai fişekli kutlamaları bırakıyor

Sakarya'da 6 gün içinde ikinci kez yaşanan havai fişek faciasının ardından çok sayıda belediyesi bundan sonra havai fişekli kutlama yapmama kararı aldı 

Belediyeler havai fişekli kutlamaları bırakıyor

sakaryayenihaber.com -

Sakarya'da geçtiğimiz hafta cuma günü Hendek'te bulunan Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası patladı. 7 işçinin öldüğü, 122'sinin yaralandığı olaydan altı gün sonra yeni bir facia yaşandı. 

O fabrikada patlamayan havai fişek ve diğer patlayıcıların imhası sürerken, Adapazarı Taşkısığı Mahallesinde bulunan eski bir taşocağında imha edilmek istenen patlayıcılar infilak etti. 
3 jandarma personeli Şehit olurken, 1 sivil kamyon şoförü ile 11 jandarma personeli yaralandı. 

Bu olayların ardından sosyal medyada havai fişekli kutlamaların sona ermesine yönelik çağrılar yapıldı. 

Çok sayıda belediye de bu çağrıya kulak vererek bundan sonra belediye etkinliklerinden havai fişek kullanılmayacağını açıkladı. 

İMAMOĞLU: "İSTANBUL'DA KULLANMAYACAĞIZ"
Gazeteci Candaş Tolga Işık, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir telefon konuşması gerçekleştirdiğini açıkladı. ışık, İBB Başkanı İmamoğlu'nun kendisine şunları söylediğini belirtti: "Bundan sonra havai fişek görünce aklımıza Sakarya gelecek. Öyle bir acı ki bu hiç kimsenin görmek isteyeceğini de sanmıyorum. Bizim için de bitmiştir. Artık İstanbul'da kullanmayacağız"  Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kararı, sadece belediye etkinliklerinde geçerli.  

YAVAŞ: "KULLANMIYORDUK VE KULLANMAYACAĞIZ" 
Candaş Tolga Işık, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile konuşmasını da sosyal medyadan açıkladı. Işık'ın paylaşımı şöyle: "Az önce Ankara BB Başkanı Mansur Yavaş'la konuştum, "Göreve geldiğimizden beri hem emekçi kardeşlerimizin hem de her türlü canlının huzurunu ve güvenliğini gözetmek için hiçbir programımızda zaten havai fişek kullanmıyorduk, bundan sonra da kullanmayacağız" dedi."

SOYER: "BEŞ DAKİKALIK GÖSTERİNİN..."
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sakarya'da havai fişek fabrikasında yaşanan patlama sonrası, etkinliklerde havai fişek gösterisine yer verilmeyeceğini açıkladı.

Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonra etkinliklerimizde havai fişek gösterisine yer vermeyeceğiz. Özel gün kutlamalarını tüm görkemiyle sürdüreceğiz. Ancak beş dakikalık gösterinin bize vereceği keyif yüzünden canlıların ölmesine, doğanın kirlenmesine müsaade etmeyeceğiz." ifadelerine yer verdi.

EDİRNELİ BAŞKAN BAŞLATTI 
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da, konuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Belediye etkinliklerinde artık havai fişek kullanılmayacağını açıklayan Gürkan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş'a etkinliklerde havai fişek kullanılmaması çağrısında bulundu.

Büyükşehirlerin yanı sıra ülke genelinde çok sayıda ilçe belediyesi ve başkanları da artık havai fişekli kutlama yapmayacaklarını açıkladı. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2020, 13:07
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rüştü çakır
Rüştü çakır - 7 ay Önce

Çok geç alınmış bir karar israftan başka birşey değil bu kadar can yandı

azizkarakis
azizkarakis - 7 ay Önce

bundan53seneoncesakaryauzuncarsigirisimehmetcavidinbitisigindekimaytapdukkanindacikanyangindaustkattabulunanterzidukkaninda4kisiyanarakolducamlardademirparmaklikvardidisaricikamadilar