Betül için tazminat davası

Betül için tazminat davası

Betül için tazminat davası

Karayolunda antrenman yaparken trafik kazası sonucu ölen bisiklet sporcusu 15 yaşındaki kızın ailesi, kızlarının ölümünden sorumlu tuttuğu Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile Sağlık Bakanlığı aleyhinde 400 bin YTL'lik tazminat davası açtı.

LİSANSLI bisiklet sporcusu Betül Coşan, geçen Eylül'de Aziz Duran Bulvarı'nda antrenman yaparken bir minibüsün çarpması sonucu ağır yaralandı. Betül, iki hastane dolaştırıldıktan sonra yaşamını yitirdi. Sporcu kızın annesi Hatice ve abisi Bülent Coşan, Betül'ün ölümünden sorumlu tuttukları Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı hakkında Sakarya İdare Mahkemesine 400 bin YTL'lik tazminat davası açtı.

AİLENİN avukatı Abdurrahim Burak, Betül'ün hiç bir güvenlik önlemi alınmadan, akan trafiğin bulunduğu yolda antrenman düzenlenmesi neticesinde yoldan geçen bir aracın altında kaldığını belirtti. Kazanın ardından Betl'ün müdahale yapılmaksızın iki hastane arasında dolaştırıldığını ifade eden Burak: 'Nöbetçi uzman doktorların hastanede bulunmayışı, tomografi cihazının olmayışı ve bulunan cihazın ise arızalı oluşu nedeniyle iki hastane arasında dolaştırılan Betül, ihmal sonucu ölmüştür.' dedi.

BURAK, önlem almadan antrenman yaptıran Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile kaza sonrası ilk müdahalede bulunmayan hastane ve doktorların Betül'ün ölümünden sorumlu olduğunu vurguladı. Burak, 'Betül, hiç bir önlem alınmaksızın gerçekleştirilen antrenmanda trafik kazası sonucu ağır yaralanmıştır. Kazanın ardından Betül, en yakın hastane olan Yenikent Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ağır yaralı sporcu kız nöbetçi uzman doktorun bulunmayışı ve tomografi cihazının olmaması nedeniyle hiç bir müdahale yapılmadan Toyotasa İlk Yardım ve Travmatoloji Hastanesi'ne sevk edildi.

BU hastanede de tomografi cihazının bozuk olması ve nöbetçi beyin cerrahının olmayışı sebebiyle Betül, müdahale edilmeden tekrar Yenikent Devlet Hastanesine gönderildi. Betül, iki hastane arasında hiç bir müdahale yapılmadan dolaştırılması neticesinde yaşamını yitirdi. Betül'ün ölümünde önlem almadan antrenman yaptıran Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile gerekli müdahalede bulunmayan hastaneler kusurludur.' iddialarını dile getirdi.

VALİLİĞİN kusurlu bulunmaları nedeniyle Gençlik Spor Müdürlüğü'ne bağlı sportif eğitim uzmanı, antrenör ve hastane görevlileri ile doktorlar hakkında soruşturma izni verdiğini kaydeden Burak şunları söyledi, 'Gençlik Spor Müdürlüğü, kendi bünyesinde çalışan bisiklet antrenörünün düzenlediği antrenmanları kontrol etmemiştir. Antrenöre harici ve izinsiz antrenman düzenleyemeyeceği hususunda emir ve talimat vermemesi nedeni ile kusurludur.

SAĞLIK Bakanlığı ise hastanelerinde tıbbi müdahaleler için gerekli olan cihazları bulundurmamak, hizmete sunulan cihazların bozuk oluşu, tamir edilmemesi ile bu hususun idarece kontrol edilmemesi ve görevli personelini nöbette hazır bulundurmadığı için kusurludur. Her iki idarenin kusurları genç sporcunun ölümüne neden olmuştur.' Kızının ölümünden beri kendisini toparlayamadığını söyleyen anne Hatice Coşan, kızının resimlerine dahi bakamadığını dile getirdi. Kızının yokluğuna alışamadığını anlatan Coşan, kızının ölümünden sorumlu olan kişi ve kurumların hak ettikleri şekilde cezalandırılmasını istedi. Coşan: 'Kızım hayatının baharında bizden koptu. Öldüğünden beri resimlerine hiç bakamıyorum. Evde onun anılarıyla yaşıyorum. Gözyaşım hiç dinmiyor' şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE