Bilim Kurulu Üyesi Azap: 'İşin odağı İstanbul ve Kocaeli'

Türkiye'nin gündeminde tartışılan Sokağa çıkma yasağı ile ilgili konuşan Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Bilim Kurulu Üyesi Azap: 'İşin odağı İstanbul ve Kocaeli'

Koronavirüs salgınında vaka sayısı iki haftada 5 bin 698’e yükseldi, can kaybı 92’ye çıktı. Salgının büyüme tehlikesi Türkiye'de de alınan tedbirleri de arttırdı.

Sokağa çıkma yasağının uzun süredir gündemde olduğunu, kurulda da bunu ısrarla savunanlar bulunduğunu söyleyen Azap, ancak bunun kurulun genel görüşü olmadığını söyledi. Bilim Kurulu’nda salgınla mücadele kapsamında birçok önerinin tartışıldığını ifade eden Azap, bu açıdan son toplantıda alınan seyahat ve dolaşım kısıtlamasının çok önemli bir tedbir olduğunu söyledi.

Kişisel olarak genel bir sokağa çıkma yasağını doğru bulmadığını ifade eden Azap, bunun il il ya da bölge bölge ele alınmasının daha sağlıklı olacağı görüşünde. Bu kapsamda son alınan valiler başkanlığında İl Pandemi Kurullarını oluşumunun çok önemli olduğuna dikkat çeken Azap “Her ilde farklı bir tablo var. Bu kapsamda her ilde farklı tedbirler almak gerek. Örneğin Ankara çok kötü değil ama bu işin odağı İstanbul ve Kocaeli görünüyor. 1-2 hafta önde görünüyorlar. Yine Güneydoğu kalabalık aile yapısı nedeniyle ayrıca değerlendirilmeli. Her biri için ayrı, özel tedbirler gerek. Pandemi Kurulları bu farklılıkları gözeterek karantinadan seyahat kısıtlamasına, sokağa çıkma yasağının genişletilmesine kadar farklı, o ilin özgün durumunu, sorununu dikkate alarak daha etkili önlemler alabilir. Pandemi Kurullarında Halk Sağlığı uzmanlarının olması da salgınla mücadelede daha etkili önlemler alınması açısından büyük önem taşıyor. Onların kontrolünde, onların etki edeceği bir süreç beni umutlandırıyor. Umuyorum Pandemi Kurulları bunu sağlayacak” ifadelerini kullandı.

ÖzgürKocaeli.com.tr

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alphan İnan
Alphan İnan - 8 ay Önce

Helal olsun sana,Azap hoca.

SIRADAKİ HABER