Bilinçsizce kullanılan sobalar can alıyor

Kış aylarıyla birlikte bilinçsizce kullanılan sobalar zehirlenmelere ve yangınlara yol açabiliyor. Soba esnafı İbrahim Demir her yıl soba bakımının yapılmasına dikkat çekti.

Bilinçsizce kullanılan sobalar can alıyor

BİLİNÇSİZCE KULLANILMAMALI

Bilinçsizce yakılan ve bakımsız sobaların büyük tehlike arz ettiğini, kış aylarında soba kullanımına vatandaşın dikkat etmesi gerektiğine dikkat çeken soba esnafı İbrahim Demir sobanın yılda bir kez bakımının yapılması gerektiğini belirtti.

Sobaların kullanıldıkça tamir ve bakım kontrolünün yapılması gerektiğine dikkat çeken Demir, “Sobaların yılda bir kez temizlenmesi gerekir. Bacalarda çekiş kuvvetli olmadığında sobadan zehirlenmeler meydana gelebilir. Bir kovalı sobanın ömrü 3 ile 5 sene arasındadır. Döküm sobaların ömrü ise 5 ve 10 sene arasındadır. Sobaların ön kısımlarında fitiller vardır ve soba hava aldığı zaman sobanın yanışı hızlı olmaz ve verim alınmaz. Genellikle kovalı sobaların iç kısımlarında bir erime söz konusu olabilir. Bunlara dikkat edilmelidir. Her yıl bir kere soba kontrolü yapılırken bakımının bilir kişi tarafından yapılmasında fayda var. Kovalı sobalar daha çok şehir içerisinde kullanılan sobalardır. Çok soğuk olmayan yerlerde tercih edilir. Döküm sobalar ise daha soğuk yerlerde karasu hendek Pamukova gibi soğuk kesimlerde tercih edilir. Döküm soba geç ısınır geç soğur, kovalı soba çabuk ısınır çabuk soğur. Vatandaş aradaki farkı bilmeli ve yaşadığı yere göre soba kullanmalıdır. Bu gibi kriterler sobanın ömrünü uzatır” ifadelerine yer verdi.

‘SOBADA İKİNCİ EL PROJESİ’

Sobanın sürekli yanmamasını dile getiren Demir, “Soba açık bir şekilde bırakılmamalı.  Belli bir sıcaklığa gelen sobanın uyutulması gerekli. Sobayı kullanan vatandaş örneğin bir yere gittiğinde sobayı açık bırakmamalı böylece yakıt tasarrufu yapmış olmanın yanı sıra sobanın deforme olmasını engeller” şeklinde konuştu.

İkinci el sobaları değerlendirmenin önemli olduğuna ve bununla ilgili birtakım projeleri olduğunu ifade eden Demir, “İkinci el sobaların tekrar ihtiyacı olan vatandaşa ulaştırmak ve geri dönüşümü sağlamak adına bir projemiz var. Bununla ilgili müftülüğe yardımlaşma vakıflarına ve derneklere yazılar yazdık. Vatandaşlar eski sobalarını atmasınlar ya da kullanmıyoruz diterek depoya kaldırmasınlar. Soba sürekli bekledikçe çürüyor ve kullanılmayacak hale geliyor. Bizde ikinci el sobaları alarak tamiratını yapıp, ihtiyacı olan vatandaşlara ulaştırıyoruz.  Aynı zamanda Vatandaşlar sobayı hurdacılardan direkt alıp kullanmaya başlamamalı. Bu sobaların pek çok eksiği oluyor. Bunlar öncelikle giderilmeli bakımı ve tamiri yapılmalı.  Üretimi tedavülden kalkan sobalar ise presse gider. Fakat burada da şöyle bir yarar sağlayabiliyoruz. Bu sobaların presse gitmeden önce hasar görmemiş kullanılabilir kısımlarını alıyoruz ve yeniden kullanım için hazırlıyoruz. Böylece başka bir vatandaş sobasının eksiğini giderebilmiş oluyor.  Bu soba kesinlikle tamir olmaz. Bazı parçalarını ise böylece değerlendirmiş oluyoruz” dedi.

Demir, “Biz burada geri dönüşümü sağlarken vatandaşa da hayırlı bir iş yapmış oluyoruz. En çok mutlu olduğum şey mesleğimi yapmak ve bunu yaparken de vatandaşa faydalı olmak” diye konuştu.  Merve KURTULAN

banner3
YORUM EKLE