Bin 150 km geldiler, korona aç bıraktı!

Bin 150 kilometre uzaklıktaki Şanlıurfa'dan Ferizli'ye fındık toplayıp para kazanmak için gelen 20 kişinin 18'inde korona çıktı. 14 gün karantinada kalan 18 işçi koronayı yendi ancak para kazanamadan memleketlerine gönderildi. İşçilerden birinin,"Koronayı yendik ama garibanlığa yenildik" sözleri yürek sızlattı

Bin 150 km geldiler, korona aç bıraktı!

sakaryayenihaber.com-Azim ÇELİK

SAKARYA'YA GELDİLER
Fındık sezonunun açılmasıyla birlikteiçin Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Malatya, Mardin gibi illerden Sakarya'ya yüzlerce işçi geldi. Para kazanıp ihtiyaçlarını karşılamak için memleketlerinden yola çıkan 20 kişilik bir kafile Ferizli ilçesi Kusca Mahallesi'ne geldi. Burada kendilerine gösterilen alanda kalan işçilerden bazıları rahatsızlanması üzerine hastaneye gitti. Semptom görülen işçilerde koronavirüs tespit edildi. Durum böyle olunca pozitif çıkanların temas ettiği işçilere korona testi yapıldı ve virüsün toplam 18 kişiye yayıldığı belirlendi. 


18 KİŞİ POZİTİF ÇIKTI
Virüse yakalanan işçilerin çadır kurdukları alan Ferizli İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından karantinaya alındı. Güvenlik güçlerinin kontrolünde hareket eden işçilerin ihtiyaçları Ferizli Kaymakamlığı tarafından karşılandı. 14 günlük sürenin sonunda yeniden test yapılan 18 işçinin testi bu kez negatif çıktı. Hastalığı yenerek sağlığına kavuşan işçilerin karantinası son buldu ancak çalışmalarına izin verilmedi. Bin 150 kilometre yolu para kazanmak için gelen fındık işçileri yetkililere seslendi.


HASTALIĞI YENDİK, PARASIZLIĞA YENİLDİK
İsmini vermek istemeyen bir işçi para kazanma hayaliyle geldikleri şehirden üzüntüyle ayrıldıklarını belirterek,"Biz buraya para kazanmak için gelmiştik. Parasız ayrılmak hepimiz için üzüntü verici. Geride bizden para bekleyen ailemiz, yakınlarımız var. Onlara bunu nasıl söyleyeceğiz bilmiyoruz. Yetkililer sesimizi duyuyorsa derdimize derman olsunlar. Tam 20 kişiyiz, her birimiz paraya ihtiyacı olduğu için buradayız. Yüzlerce kilometre yolu neden gelir bir insan? Hastalığı yendik evet ama garibanlık yendi bizi. Sesimizin duyulmasını istiyoruz." 


PARASIZ DÖNDÜLER
İşçi kafilesi hastalığı atlattıkları için sevinse de, kazanamadıkları para için büyük üzüntü yaşadı. Koronavirüs sebebiyle bahçelerde çalışamayan işçiler memleketlerine parasız dönmek zorunda kaldı. Yol ve harcamaları kaymakamlık tarafından karşılanan 20 kişi Şanlıurfa'ya gönderildi. Fındık hasadının yapıldığı Hendek, Karapürçek, Akyazı, Karasu, Kocaali, Ferizli ve Söğütlü gibi ilçeler her yıl paraya ihtiyacı olan yüzlerce fındık işçisini misafir ediyor. Vatandaşın ihtiyacını karşılayan bu içşilerin sayısı her geçen yıl azalıyor. Fındık işçilerine günlük verilen ücret bu yıl 100 lira olarak belirlendi.


Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2020, 21:03
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER