Bin yataklı hastanenin temeli bu yıl atılacak 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, bin yataklı hastanenin yerinin nası belirlendiğine dair dikkat çeken bilgiler paylaştı. Yavuz, hastanenin temelinin de bu yıl atılacağını söyledi 

Bin yataklı hastanenin temeli bu yıl atılacak 

sakaryayenihaber.com - Kaan GÜMÜŞEL

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Sakarya Üniversitesi'nin (SAÜ) gerçekleştirdiği ve canlı yayınlanan 'Şehir Söyleşileri' programında İletişim Koordinatörü Ali Çiydem ve öğretim üyesi Ece Fidan'ın sorularını yanıtladı. 

Alandüzü Mahallesi'ne yapılacak bin yataklı şehir hastanesi için konuşan Milletvekili Yavuz, dikkat çeken bilgiler verdi. 

Alandüzü'nde nasıl karar kılındığını ayrıntılarıyla anlatan Yavuz, şöyle konuştu: 
Öncelikli olan bu şehirde şehir hastanesinin yapılmasıdır. Yeri için kimin aklında alternatifler varsa bize bildirsin bizde Sağlık Bakanlığına bildirelim onlar incelesin en doğru kararı versin dedik. Bunlardan bir tanesi Alancuma prefabriklerinin olduğu yerdi. Birisi Arifiye'nin yukarılarında bir yerdi. Birisi Söğütlü'de bir yerdi. Birisi Dernekkırı prefabriklerinin olduğu yerdi. Erenler'de bir yer vardı. Birisi de Alandüzü'nde olan yerdi. 
ALANCUMA'NIN ZEMİNİ UYMADI
Biz Alancuma prefabrikelerinin olduğu yeri lokasyon olarak doğru gördük. Hepimiz... Fakat oradaki incelemelerde oranın zemininin ve şartlarının bu işe çok uygun olmadığı şeklinde, iki kez geldiler ikisinde de aynı şeyi söylediler. Lokasyon çok iyi diye illa orada yapılmasını sağlamak yakışmazdı. Bu doğru değil. Sonra Arifiye, hatta Kırantepe de bir ara geçmişte düşünülmüştü. 
ALANDÜZÜ'NÜ BU ÖZELLİKLER ÖNE ÇIKARDI
Hepsine bakıldı, Alandüzü'nün olduğu yerin hem büüyklük anlamında hem de lokasyon anlamında Alancuma'dan sonra ikinci yer olduğunu tespit ettiler. Şimdi oradan Kuzey Marmara Otoyolu geçecek. Bağlantılarını düşündüğünüzde başka ilçelerin oraya intikali, hatta başka illerden de gelecek olursa onların intikali çok kolay olacak. Yenikent ve Korucuk hastaneleri de orada. Ama buna rağmen en uygun yer, arazi 400 dönüm... Cumhurbaşkanımız diyor ki 350 - 400 dönümden aşağıya şehir hastanelerini yapmayalım diyor. Orası baz alınarak proje ihalesine çıktı ve proje oraya kurulacak diye düşünülerek yapılıyor. 
YERİ DEĞİŞEBİLİR Mİ?
Hakkında ayet yok. Son anda bir değişiklik olur mu? Elbette olabilir ama zaten başka uygun bir yer bulsaydık orayı düşünecektik. Bulamadığımıza göre şu an gökten zembille bir arsa inmeyeceğine göre gözüken o ki Alandüzü'nde bu hastane kurulacak. Proje de buna göre yapılıyor. 
TÜM İLÇELERDEN İNTİKAL SAĞLANABİLECEK 
Şehrin Erenler ve Arifiye tarafında da bir hastane yapılsaydı güzel olurdu. Biz o açıdan ilk tercihimizi bu taraf demiştik. Bunu itiraf ediyorum. Ama orada uygun yer, Sağlık Bakanlığı ölçülerine göre çıkartamadığımıza göre oraya; Hendek, Akyazı, Karapürçek; kuzey taraftan Kaynarca, Kocaali, Karasu gibi ilçelerin de hatta çevreyolundan dolaşmasıyla Geyve, Taraklı ve Pamukova gibi yerlerden intikalin de çok kolay yapılacağını söylemek mümkün."
ŞEHİRDE EKSİKLİK VAR 
Bin yataklı şehir hastanesinin öncelikli olarak Sakarya'da sağlık alanında fiziki eksikliği tamamlayacağını kaydeden Milletvekili Yavuz, "Şehrimize çok şey katacak. Fiziki mekan anlamında bunca hastanemize rağmen çok eksiğimiz var. Devasa, büyük hastaneler yapmamıza rağmen hala eksikliğimiz var. Bu eksikliği 200 - 300 yataklı hastaneyle kapatamayacaktık. Dolayısıyla bir çırpıda bin yataklı hastane  yaparak fiziki mekan sorununu ortadan kaldırmış oluyorsunuz. 
YOĞUN BAKIM SEVKLERİ DEVAM EDEBİLİR 
Mesela yoğun bakım 300'ken çıkacak 500'e... Elbette o günde yoğun bakım yoğunluğundan dolayı dışarı sevk olan hastalar olacaktır. Bunu da söyleyelim. Bugün belli oranda var Sakarya'dan... Ama başka illerde de var. Hastanenin en fazla olduğu illerde de var. Kovid-19 sürecinden öncesi için söylüyorum bunları Ankara'dan bile var. Dışarı hasta gidebilir ama minimize edeceğiz bu bin yataklı hastaneyle. Yeni doktorlar gelecek, oranın kadrosu oluşacak. Nereden bakarsanız bakın Sakarya'ya bin yataklı hastane çok şey katacak" dedi. 
TEMELİ BU YIL İÇİNDE ATILACAK 
İktidar partisinin Sakarya'daki temsilcileri olarak öncelikli iş olarak bin yataklı hastaneyi belirlediklerini belirten Yavuz, hastanenin temelinin bu yıl içerisinde atılacağını söyledi. Yavuz, sözlerini şöyle tamamladı: "Sakarya'da biz siyasetçilerin öncelikli işi bu... Biz kendimize bir hedef koyduk. Dedik ki; Sakarya'nın en öncelikli işi bin yataklı hastanenin yapılmasıdır. İşte doğum hastanesinin yapılması, 2. üniversitenin kurulması ve bin yataklı şehir hastanesinin kurulmasıydı. Bu 3 tane hedef koymuştuk. İkisi oldu. bin yataklı hastaneye de başladık. Şimdi önümüzde daha devasa daha büyük işler var. Onları da önümüzdeki süreçte, zamanı gelince kamuoyuna açıklarız. Günümüzdeki tüm çalışmalar içinde bir numaraya bin yataklı hastaneyi koyarız. O hastanenin de kazmasının vurulup temelinin atıldığını bu yıl içinde göreceğiz." 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2020, 18:12
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 6 ay Önce

ÇOK DOĞRU KARAR HAYIRLI OLSUN BİRAN ÖNCE BAŞLANSIN SAKARYANIN BU HASTANEYE İHTIYACI VAR.

Emre
Emre - 6 ay Önce

İsabet olmuş yeni otobana yakın doğru karar

Kemal
Kemal - 6 ay Önce

Hastahanelerin aynı alanda toplanmasını doğru bulmuyorum. Yerelde yayılması ve otoyol bağlantısı olması çok önemli. Kuzey Marmara otoyolu projesi dernekkırı bölgesinin içinden geçiyor. Geniş bir alan değerlendirilebilir. Söz konusu alan hem devletin.

tamerkekilli
tamerkekilli - 6 ay Önce

İnşAllah temeli atılacak olan hastane kadın doğum çocuk hastanesi inşaatı gibi sıkıntı yaşamaz ve çabuk biter

Bayram
Bayram - 6 ay Önce

Yer olarak isabet olmuş. Bir an önce başlanıp 2023 e tamamlanmasını umut ediyoruz

Haydar
Haydar - 6 ay Önce

Yer için çok doğru karar verilmiş.cabuk baslanmasi için bütün sakaryalilarin destek vermesi gerekir

Davut
Davut - 6 ay Önce

Şehrin diğer ucunda hiç olmamış geyve pamukova taraklı alifuatpaşa sapanca hacımercan ve bunun gibi çok yer, çook uzak bu hastane bu gibi yerlerden gidecekler 2 saate acak gider oraya otobüsle tekrar düşünülmeli

Samet
Samet - 5 ay Önce

yeni otobana yakın doğru karar Sakaryamıza hayırlı olsun yer olarak çok güzel


SIRADAKİ HABER