"Binaları değil şehri dönüştürmeliyiz"

Sakarya’da depreme karşı yapılması gereken kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili konuşan SAÜ’lü akademisyenler Prof. Dr. Emrah Doğan, Doç. Dr. Mehmet Fatih Döker ve Dr. Öğr. Üyesi Cem Kırlangıçoğlu, “Binaları değil şehri dönüştürmeliyiz” dedi 

"Binaları değil şehri dönüştürmeliyiz"

Serkan OK'un haberi

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emrah Doğan ile bu merkezin Coğrafi Bilgi Teknolojileri Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Mehmet Fatih Döker ve Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Cem Kırlangıçoğlu kentsel dönüşüm noktasında yapılması gereken çalışmalar, Sakarya’da kentsel dönüşümün ilk olarak nereden başlaması gerektiği, kentsel dönüşüme başlanması için gerekenler ve kentsel dönüşümde üniversitenin rolü konularını değerlendirdiler. 

‘KIRILGANLIK ANALİZ EDİLMELİ’
Konularla ilgili akademisyenlerden yapılan ortak açıklamada, coğrafi özellikleri dikkate alındığında en üst seviyede deprem tehdidi altında olan Sakarya’da öncelikli olarak fiziksel ve sosyal kırılganlık analizlerinin gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Akademisyenler, “Öncelikle ve çok acil olarak, nüfusun ve yapılaşmanın en yoğun olduğu şehir merkezine ilişkin deprem senaryosu değerlendirilerek Deprem Master Planı hazırlanmalıdır. Adapazarı Merkez, Serdivan, Erenler ve Arifiye ilçelerinden başlanmak üzere yüksek hassasiyette bir deprem risk haritası oluşturularak öncelikli sahalar tespit edilmeli, bu alanlarda çalışmalar detaylandırılmalıdır. Özellikle Sakarya’da 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde hasar almış ve güçlendirilmiş olan binaların envanteri çıkarılarak, deprem performans analizleri yapılmalıdır. Bu binaların hangi yöntemle güçlendirildiği, güçlendirmenin yeterli olup olmadığı ortaya konmalıdır. 1999 yılı öncesi inşa edilmiş diğer binalar da çalışma kapsamına alınarak, risk teşkil eden binaların deprem performans analizleri yapılmalıdır” şeklinde konuştu.  

‘ÜNİVERSİTE ŞEHİR İÇİN ŞANS’
Akademisyenler, Sakarya Üniversitesi’nin şehir için büyük bir şans olduğunu üniversitede yer alan İnşaat Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Coğrafya, Şehir Planlama ve Mimarlık bölümlerinde alanlarında uzman, uygulama tecrübesi olan hocaların Sakarya’da gerçekleştirilecek deprem odaklı kentsel dönüşüm çalışmalarının her aşamasına ilişkin yeterli bilgi ve birikime sahip olduğunu söyledi. Doğan, “Bunlara ek olarak, İnşaat Mühendisliği Bölümümüzde Yapısal ve Geoteknik Deprem Mühendisliği konusunda çok iyi yetişmiş deneyimli akademisyenlerimiz mevcut olup, Sakarya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulmuş olan Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı ile ikili iş birliklerine her zaman açıktır. Somut adımlar atılabilmesi için bizim önerimiz, Sakarya Üniversitesi ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi arasında bir protokol imzalanarak, çalışmalara bir an önce başlanmasıdır. Şehrimizin kendi üniversitesi ve kendi akademisyenleri varken, başka şehirlerden medet ummaya gerek yoktur. Sakarya’mız deprem ve kentsel dönüşüm konularında kendi göbeğini kendisi kesecek güce, bilgi ve birikime sahiptir” şeklinde konuştu. 

DEPREM MASTER PLANI
Akademisyenler, “Şehrimizin depreme karşı güvenli hale getirilmesi için gerek mevcut yapı stokuna gerekse de tüm kentsel mekânlara ve altyapıya ilişkin mevcut durum tespiti yapılarak; kısa, orta ve uzun vadeli hedef ve stratejilerin belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca; yapı inceleme ve güçlendirme, imar uygulamaları, hukuki çalışmalar, sosyal faaliyetler, eğitim çalışmaları, mali kaynak çalışmalarına ek olarak afet ve risk yönetiminin "temel ilke" ve "esasları" belirlenmelidir. Bu nedenle, saha çalışmalarına başlanmadan önce Deprem Master Planının uzmanlar tarafından hazırlanması ve izlenecek yol haritasının çıkarılması çok önemlidir” dedi. 

‘ALÜVYON ZEMİN ÜZERİNDEYİZ’

Sakaryalıların neredeyse yarısının alüvyon zemin üzerine inşa edilmiş binalarda yaşadığını belirten SAÜ’lü akademisyenler, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Deprem Sakınım Master Planı Projesi” özet raporuna göre 17 Ağustos 1999 Marmara depremi öncesinde inşa edilmiş bina stoku en fazla Adapazarı Merkez ilçesinde yer almaktadır. Adapazarı Merkez ilçesinin büyük bir kısmı alüvyon zemin üzerine kurulu olup buradaki binaların büyük bir çoğunluğu da eski binalardır. Dolayısıyla en riskli ve çalışmaların vakit kaybedilmeden başlanması gereken ilk ilçemiz de Adapazarı’dır.  Sakarya Üniversitesi, Sakarya ve ilçelerini deprem afetine karşı güvenli bir kente dönüştürmede etkin rol oynayacak tecrübededir. İnşaat Mühendisliği Bölümümüz ve Afet Yönetim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğümüz “Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm Strateji Belgelerinin Hazırlanması, Deprem açısından riskli yapıların belirlenmesi, Kentsel Dönüşüm Planlarının oluşturulması ve uygulanması” gibi konularda talep olursa öncülük etmeye hazırdır” ifadelerini kullandı. 

EN ÖNEMLİ UNSUR VATANDAŞ 

Akademisyenler son olarak şunları söyledi: “Gerçekleştirilecek tüm çalışmalardaki en önemli unsur, Sakaryalı hemşehrilerimizdir. Onların desteği ve güveni olmadan bu projelerin hayata geçirilmesi çok zor olacaktır. Bu nedenle, deprem odaklı kentsel dönüşüm süreçlerine halkımız da dâhil edilmeli ve tüm paydaşları memnun edecek bir kentsel dönüşüm süreci başlatılarak Türkiye’deki diğer şehirlere örnek olunmalıdır. Kentsel dönüşüm projelerinde teker teker binaları dönüştürmekle uğraşmak yerine şehri dönüştürmeli, hep birlikte geleceğin huzur ve güven dolu Sakarya’sını inşa etmeliyiz.”

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 23:49
banner3
YORUM EKLE