Binlerce bina için yıkım kararı yolda!

Bakanlık ilimizde İmar Barışı’ndan yararlanan 80 bin binayı mercek altına aldı. Ankara’dan gelen müfettişler yalan beyanda bulunan ve binalarına eklenti yapan kişilerle ilgili hukuki süreç başlattı. Tespiti yapılan 8 bine yakın binayla ilgili işlem başlatılacağı öğrenildi

Binlerce bina için yıkım kararı yolda!

BAKANLIK 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Barışı kapsamında başvurusu yapılan binaları incelemeye başladı. Çalışma sırasında imar denetçilerinin raporlarının yanı sıra havadan ve karadan yapılan denetimlerde çekilen fotoğraflar da kullanıldı. 80 bin binanın tek tek incelenmesi devam ederken usulsüzlük tespit edilen binalarla ilgili hukuki süreç de başlatıldı. 
EKLENTİLER
Denetimlerde İmar Barışı kapsamında başvurusu yapılan binalarda sahiplerinin beyanları ve yapıdaki değişimlerinin yanı sıra Yapı Kayıt Belgesi uygulamasının başladığı 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan eklentilerde incelendi. 
8 BİN BİNA 
Müfettişler tarafından incelemeler sürerken hatalı beyan ve usulsüz eklenti tespit edilen 8 bine yakın binanın bulunduğu öğrenildi.
MÜFETTİŞLER
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri İmar Barışı’na başvuran 80 bine yakın binanın bakanlık müfettişleri tarafından denetlendiğini ifade ederek, “Yanlış beyanda bulunan varsa tespit ediliyor. Süreci Ankara’dan gelen müfettişler yönetiyor. Devlet bir anlamda yapı kayıt belgeli evleri tek tek kontrol ediyor. Kontrollerin ardından hukuki süreç başlatılıyor” dedi. 
Kaan Gümüşel
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2020, 14:35
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakan
Hakan - 7 ay Önce

Yine bi barış çıkar sıkıntı yok

İsmail TÜRK
İsmail TÜRK - 7 ay Önce

O zaman Bakanlık kendi gelip ölçseymiş binaları. Şimdi de yanlış beyanda bulunanlar için de bir af çıkar. Devlete para lazım, daha Kanal İstanbul'u yapacak.

Kemal Adalı
Kemal Adalı - 4 ay Önce

31-12-2017'den önce kaçak kat yapma imkanı olup ta,yasalara saygılı olduğu için yapmayanların günahı ne.?

Sinan Akçalı
Sinan Akçalı - 5 ay Önce

31-12-2017'den önce yapmayanların günahı ne.?

Ferhat AKTAS
Ferhat AKTAS - 2 ay Önce

Arkadaslar merhaba imar barisinin 2018 yilinida kapsamasiyla ilgili imza kampanyasi baslattim. Sesimizin duyulmasi adina imzanizla kampanyaya destek cikarsaniz sevinirim. Buradan linke tiklayip kampanyayi imzalayabilirsiniz.
https://www.change.org/p/%C3%A7evre-ve-%C5%9Fehircilik-bakanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-imar-bar%C4%B1%C5%9F%C4%B1-2018-y%C4%B1l%C4%B1n%C4%B1da-kapsamal%C4%B1d%C4%B1r

SIRADAKİ HABER