Binlerde tavuk telef oldu! Üreticilerden açıklama! 

Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği, Kaynarca başta olmak üzere Sakarya’daki tavuk çiftliklerinde görülen tavuk vebasıyla ilgili açıklama yaptı

Binlerde tavuk telef oldu! Üreticilerden açıklama! 

sakaryayenihaber.com – 
İlk olarak Sakarya Yenihaber'in duyurduğu olayda; Kaynarca İlçesindeki tavuk çiftliklerinde bu hafta başından itibaren peş peşe toplu tavuk ölümleri yaşandı. 
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Sğalık Müdürlüğü olaya el koyarken, bazı çiftliklerde karantina uygulaması başlatıldı. 
İlk bulgulara göre kuş gribi tespit edilen çiftliklerdeki tavuklar imha edilirken, çalışanlar da izne çıkartıldı. 
Bu süreçte 600 bini aşkın tavuk telef oldu. 

Sakarya Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği, gelişmelerle ilgili bir açıklama yaptı. Beyaz et arzında şimdilik bir sorun olmadığı kaydedilen açıklamada tedbirlerin alındığı belirtildi. 
Açıklama şu şekilde: 
Yapılan açıklamaya göre tedbir amaçlı olarak Tarım İl Müdürlüğü veteriner hekimleri tarafından karantina uygulaması yapıldığı belirtildi. Hayvanlardan alınan numuneler devlet laboratuvarlarına gönderilerek sonuçların beklendiği ve çıkacak sonuca göre de karantinanın günü uzatılacağı bu yüzden hayvanların imha edildiği söylendi. Tüm üyelerine normal şartlarda yapılan biyogüvenlik uygulamalarını iki kata çıkaran Birlik şu an beyaz etle ilgili herhangi bir kısıtlama olmadığı, vatandaşların sağlıklı ve ucuz protein kaynağına ulaşabilmesi için gerekli tüm tedbirleri aldıkları belirtildi. Türkiye’nin beyaz et üretiminin yüzde 30’unu karşılayan Sakarya’nın  faaliyetlerine hız kesmeden devam ettiği söylendi.
Ülkenin içinde bulunduğu bu zor günlerde üreticilerin her zamankinden daha fazla üretmeye ve çalışmaya devam ederek bu sürecin hep birlikte atlatacakları da kaydedildi. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2020, 00:52
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER