Bir bu eksikti

Bir bu eksikti

Bir bu eksikti

Vakıflar Kanunu'yla el konulan azınlık vakıfların mülklerinin yeniden iadesiyle ilgili yapılan düzenlemenin ardından Ermeni Vakıfları, Adapazarı'nda arazi peşine düştü.

Kurtuluş Mahallesi'nde
Bir çok azınlık vakfından sonra Özel Surp Pırgıç Yedikule Ermeni Hastanesi Vakfı da Adapazarı'nda kendilerine ait olduğunu belirtikleri arazileri geri almak için harekete geçti. Kurtuluş Mahallesi'nde olduğu tahmin edilen ve yaklaşık 15 dönüm büyüklüğünde olduğu belirtilen arazinin yerinin tespitinin ardından Vakıf yeri geri isteyecek.

Geri almayı planlıyor
Ohannes Oğlu Garabet isimli Adapazarlı Ermeni tarafından 1936 yılından önce Özel Surp Pırgıç Yedikule Ermeni Hastanesi Vakfı'na bağışlandığı belirtilen arazilerin şu anki tapu sahiplerinin sorun yaşayabileceği belirtiliyor. Edinilen bilgilere göre söz konusu Vakıf 6 aylık süre dolmadan başvurusunu yaparak söz konusu araziyi geri almayı planlıyor.

Düzenleme
Çıkartılan yeni yasayla birlikte 6 ay içinde ilgili makamlara başvuru yapan azınlık vakıfları sahip oldukları mülkleri tapularına geçirebilecekler. Ancak yeni yasa, 1936 beyannamesi dayanak alınarak el konulan mülklere ilişkin herhangi bir düzenlemeyi getirmediği için azınlık vakıfları bu mülklerini alabilmek için yargı yoluna başvurmaya hazırlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE