BÖLGE ADLİYE BİNASI 20 TEMMUZ'DA GÖREVE BAŞLAYACAK

İlimizde bir süredir binası yapılmasına rağmen kurulmayacağı tartışmaları yaşanan Bölge Adliye Mahkemesi ile ilgili Bakanlar Kurulu’ndan karar çıktı. Mahkeme 20 Temmuz 2016 tarihinde göreve başlayacak

BÖLGE ADLİYE BİNASI 20 TEMMUZ'DA GÖREVE BAŞLAYACAK

İlimizde binası yapılmasına rağmen Kocaeli’ne kurulacağı iddia edilen Bölge Adliye Mahkemesi ile ilgili Bakanlar Kurulu’ndan karar çıktı. 6 yeni Bölge Adliye Mahkemesi kurulması kararı Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlandı.
KARAR
Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, "5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş ve Yetkileri Hakkında Kanunun 25'inci maddeleri uyarınca Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun olumlu görüşü alınarak bölgelerin coğrafi konumları ve iş yoğunluklarına göre kurulan İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Konya, Samsun, Adana, Erzurum ve Diyarbakır bölge adliye mahkemelerine ilaveten Antalya, Gaziantep, Kayseri, Sakarya, Trabzon ve Van bölge adliye mahkemeleri kurulmuştur" denildi.
ÇEVRE
Kararda ayrıca Bölge Adliye Mahkemeleri’nin 20 Temmuz 2016’da görev başlayacağı açıklandı. Resmi Gazete'de yayımlanan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Kararında ise, yeni kurulan 6 bölge adliye mahkemesiyle birlikte toplam 15 bölge adliye mahkemesinin yargı çevreleri belirlendi.Buna göre, Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi'nin yargı çevresinin; Sakarya, Bartın, Bolu, Dizce, Kocaeli ve Zonguldak olarak belirlenmesine karar verildi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE