BTS ÜYELERİ DÜN GARDA BİR ARAYA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI: ADA TRENİ İÇİN 
TOPLANDILAR

Birleşik Taşımacılık Sendikası üyeleri dün garda toplandı. Grup, İstanbul Ekspresi’nin Adapazarı Garı’ndan kalkması gerektiğini belirterek, ADARAY seferlerinin de TCDD tarafından başlatılması gerektiğini söyledi

BTS ÜYELERİ DÜN GARDA BİR ARAYA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI: ADA TRENİ İÇİN 
TOPLANDILAR

BASIN AÇIKLAMASI
KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası dün Adapazarı Garı’nda basın açıklaması yaptı. BTS İstanbul Şube Yönetim Kurulu ilk olarak Pendik’ten Adapazarı Ekspresi ile Mithatpaşa’ya geldi. Sendika üyelerinin ilk olarak rayların üzerinden yürüyerek Adapazarı Garı’na geleceği belirtilmesine rağmen Valilik yürüyüşe izin vermedi.
RANT İDDİASI
Heyet açıklamada, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Adapazarı Gar Sahasından rant elde etmeye çalıştığını iddia ederek, “Bir hafta içinde Adapazarı Gar’a trenler girmediği takdirde gerek Sakarya Büyükşehir gerek TCDD yetkilileriyle ilgili halkın ulaşım imkanını engelledikleri ve görevlerini yapmadıkları için suç duyurusunda bulunacağız” dedi.
BORCUNU ÖDEMELİ
Adapazarı Gar sahasının işletilmesi için Sakarya Büyükşehir ve TCDD arasında imzalanan protokolün iptal edilmesini isteyen sendika üyeleri, “Pendik-Mithatpaşa Treni Adapazarı Garından kalkmalı. Büyükşehir tarafından iptal edilen ADARAY seferleri TCDD tarafından işletilmeli. Büyükşehir TCDD’ye olan 3 milyon 700 Bin TL borcunu da ödemeli” dedi.

BTS İstanbul 1 nolu Şubesine bağlı sendika üyeleri Ada Ekspress'inin gardan kalkması Sakarya'da açıklama yapmak için Adapazarı'na geldi. Ada Ekspress'ine binen üyeler Mithatpaşa garında indi.  Sendika üyelerinin ilk olarak rayların üzerinden yürüyerek Adapazarı Garı’na geleceği belirtilmesine rağmen Valilik yürüyüşe izin vermedi. Burada yoğun güvenlik önlemi ile karşılan üyeler ile polis ekipleri ile kısa bir süre konuştu. Üyeler basın açıklaması yapmak için Adapazarı Gar meydanına geçti.
BASIN AÇIKLAMASI

Burada bir açıklama yapan BTS İstanbul 1 nolu Şube Başkanı Ersin Albuz, "Büyükşehirler'de tren garları şehrin ortasındadır. Bütün trenler şehrin ortasına kadar gelir. Bu gelişmişliğin göstergesidir. 2013 yılında Adapazarı Express'i, Adapazarı Gar'a sokulmamaya başlandı. O Zamanın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı şimdiki Başbakanımız Binali Yıldırım Sakarya gar, gar olarak kalacaktır demişti. Biz başbakanımızın bu sözünün arkasında duracağına inanıyoruz. Biz istiyoruz ki Adapazarı Ekpress'i , Adapazarı Gar'a kadar gelsin gelmelidir. Bütün Sakarya halkı bunu arzulamaktadır, bunu istemektedir” dedi.
ÖĞRENCİLERİN TERCİHİ
Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu bu hatla gidip geldiğini belirten Albuz, yaptığı basın açıklamasında 12 yıl önce durdurulan Ada Ekpresi ile ilgili süreç hakkında bilgi verdi. Tren seferlerinin kent içi trafiği engellediği ve hemzemin geçitlere trafik sıkışıklığı oluşturduğu gerekçesi ise Büyükşehir Belediyesi ve  istasyon arazileri gelir elde etmeyi planlayan TCDD arasında Gar’ın devri ile ilgili protokolün iptal edilmesi gerektiğini belirtti.
SUÇ DUYURUSU
Trenin şehir merkezine girmesinin toplumun büyük bir kesimi tarafından istendiği vurgulayan Albuz, “Ada Ekspresinin, Adapazarı Garına girmediği takdirde, büyükşehir belediyesi için halkın ulaşım hakkını engellediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacağız. ADARAY trenleri halkın ulaşım ihtiyacı ve talebi alarak TCDD Taşımacılık  A.Ş.  tarafından yeniden işletilmesi başlatılmalıdır. Ada Ekpresi  çıkış merkezi olarak Adapazarı Garına kadar belirlenmelidir” derken, ADARAY üzerinden olan borcun  derhal büyükşehir tarafından ödenmesi gerektiği belirtildi.  Açıklamada, belediyenin görevinin tren seferlerini engellemek olmadığı vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER