Bu çağrıya kulak ver Sakarya! 

Türk Kızılayı’nın kan stokları kritik seviyenin altına indi. Şehirdeki hastanelerde ameliyat olacak vatandaşlar için de peş peşe ‘kan aranıyor’ çağrıları geliyor 

Bu çağrıya kulak ver Sakarya! 

Türk Kızılayı, tüm dünyayı etkisi altına alan, yüzbinlerce insana bulaşan ve binlerce insanın da ölümüne neden olan ve küresel salgın olarak da nitelendirilen kovid-19’un kan bağışını olumsuz yönde etkilediğini belirterek açıklamada bulundu.

BAĞIŞ YARIYA İNDİ
Kan bağışçılarının virüs karşısında taşıdığı kaygılar dolayısıyla Kızılay’a yapılan günlük kan bağışları ve buna bağlı olarak kan stok seviyesi yarı yarıya azaldığı ancak bir yandan kana olan ihtiyacın aynı oranda devam edildiği belirtilen açıklamada, “Kızılay, her hafta düzenli kan alması gereken talasemi hastaları, trombosit ihtiyacı olan lösemi hastaları ile kazalara bağlı yapılması gereken acil ameliyatlar için kan ve kan ürünü ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor” denildi. 
STERİL ORTAM
Açıklamanın devamında ise, “Kendilerinin kan sayımlarına, tansiyonlarına, ateşlerine ve genel sağlık durumlarına bakılmaktadır. Ayrıca kan bağışında bulunmak bağışıklığı düşürmemekte aksine kök hücreleri aktive ettiği için bağışıklığı canlandırmaktadır. Kızılay Kan Bağış Merkezleri hastaneler içerisinde olmayıp, ülkemizin farklı noktalarında faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Bu noktalar her zaman ki gibi sürekli dezenfekte edilen, steril ve son derece güvenli ortamlardır” ifadelerine yer verildi. 

Kızılay Sakarya Şubesi, Demokrasi Meydanı’ndaki mobil kan bağışı merkezinde bağışları kabul etmeye devam ediyor. 
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2020, 19:44
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER