Bu evi gören şaşkına dönüyor

Sakarya'da yaşayan 60 yaşındaki Yunus Çelik, meraklı olduğu antika ürünlerle evini 40 yılda müzeye çevirdi. 150 yıllık 700'den fazla saat, radyo, müzik aletleri, tartı ve kantar gibi parçaların bulunduğu evi gören şaşkına dönüyor. Yunus Çelik,"Kurdun kan yalaması gibi, vazgeçemiyorum. Ömrüm boyunca da devam edeceğim"  dedi.

Bu evi gören şaşkına dönüyor

sakaryayenihaber.com -

Sakarya'nın Karasu ilçesinde dünyaya gelen Yunus Çelik, çocukluk yıllarında çalışmak için Almanya'ya gitti. Burada 40 yıl boyunca çalışan Çelik, eline geçen her ürünü antika olacağı düşüncesiyle evinin bir köşesine koydu. Topladığı ürünleri yıldan yıla ülkesine getiren antika meraklısı, Türkiye'deki evini 700'den fazla antika ürünle adeta müzeye çevirdi. Parçalar arasında saat, radyo, mızıka, kantar, ustura, vazo, kumanya, mekik makinası ve buna benzer bir çok ürün yer alıyor. Antika ürünleri evin dört bir yanına büyük bir özenle yerleştiren Çelik'e misafirlik için gelen dostları kapıdan girdiklerinde bu manzara karşısında büyük şaşkınlık yaşıyor.

ANTİKA AŞKI: 1900'LERDEN ÜRÜNLER VAR

Bu işi "kurdun kan yalamasına" benzeten Yunus Çelik, antikaya olan aşkının her geçen gün çoğaldığını belirterek, "Antika merakı bende 40 yıl önce başladı. Önce bir kaç parça derken, kurdun yalaması gibi oldu, iştahim kabardı. Bu noktaya kadar getirdim. Yelpaze çok geniş, bir yere takmadım kafayı. Ustura, mızıka, kantar, radyo, saatler aklınıza ne gelirse. 700'den fazla fakrlı dekor ve süs eşyası ile aletler bulunuyor. Vazolar, kumanya, tartı aletleri, halı mekikleri var. Buradaki en eski ürün kantarlardır. 1900'lü yılların ürünleri var burada. Burası tamamen tarih. Postane kantarları var elimizde 50'den fazla." dedi.

ÖLENE KADAR VAZGEÇMEYECEĞİM

Kendisine ait "müze eve" bazı vatandaşın tepkisiz kaldığını, bazılarının ise hayranlık duyduğunu belirten Çelik, sözlerini şöyle tamamladı: "Vatandaşlarımızınz bazıları pek ilgi göstermiyor. Buraya öyle arkadaşlar geliyor ki hayran kalıyorlar. Birilerine gösterdiğim zaman mutlu oluyorum. Bu hurdaları buraya neden getirdin diyenler de var. Şaşırtıcı buluyorlar, pozitif güzel buluyorlar. Takdir ediyorlar, ben de büyüteceğim bu işi. Ölene kadar dönmek istemiyorum. Buraya müze ev diyorlar, benim evim müze gibi. Dışarıdan yalnızca bir ev gibi gözüküyor ama içine giren şaşırıyor. Sergilemek için farklı projelerim var"

Çelik'in Karasu'da bulunan gelen ziyaretçi sayısı her geçen gün artıyor. Antika meraklısı Çelik, antika ürünleri önümüzdeki süreçte farklı projelerde sergileyeceğini söylüyor.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 12:07
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER