Bu gaz neyin nesi?

Bu gaz neyin nesi?

Bu gaz neyin nesi?

Akyazı'da sulama için açılan ancak daha sonra kapatılan kuyudaki yanıcı gaz çıkışı köylüleri tedirgin ederken, 2 yıldır çıkan gazla ilgili hiçbir incelemenin yapılmadığı belirtiliyor.

Eğlence oludu!
Akyazı'ya bağlı Eskibedil Köyü Muhtarı Abit Türközü, yaptığı açıklamada, Sami Yıldız'a ait tarlada 2 yıl önce sulama amacıyla açılan kuyudan yanıcı gaz çıktığını söyledi. Yakıldığında alev alan gazın, çevredeki çocukların oyun yeri haline geldiğini belirten Türközü, ''Ben söndürüyorum, çocuklar yakıyor.'' dedi.

Araştırma yapılmadı
Muhtar Türközü, şu bilgileri verdi: ''Fideleri sulamak amacıyla açıldı. Daha sonra kuyu kapatıldı. Ancak bir sızıntının varlığı köyün çocukları tarafından fark edildi. Isınmak amacıyla yakılıyor. İki yıldır yanıyor. Şimdiye kadar hiç kimseye bildirmedik. Ama burada doğalgaz kaynağı mı var. Ne var tam olarak bilmiyoruz. Varsa değerlendirilmesini, yoksa da bu sızıntının bir tehlike yaratmaması için yetkililerce kapatılmasını istiyoruz.''

Metan gazı olabilir
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Günay Beyhan ise bölgede çıkan gazın büyük olasılıkla metan gazı olduğunu belirtti. Sakarya bölgesinde 700-800 metre derinlikte alüvyon tabaka bulunduğunu ve bu tabakadaki bitki hayvan fosillerinin metan gazına dönüştüğünü ifade eden Beyhan, Akyazı'daki gaz çıkışının da metan gazına işaret ettiğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE