Bu oyuna gelme vatandaş!

Hendek'teki havai fişek fabrikasındaki patlamalar yürekleri yakarken, eli kanlı terör örgütü kendi reklamını yapmanın peşine düştü 

Bu oyuna gelme vatandaş!

sakaryayenihaber.com -  Kaan GÜMÜŞEL'in haberi

Cuma günü Hendek'te bulunan Büyük Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında yaşanan patlama yüreklerimizi yaktı. Acı olayda 7 emekçi hayatını kaybederken, 122 kişi yaralandı. 

Olayla ilgili hem Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli, hem de İçişleri Bakanlığı tarafından idari soruşturma yürütüyor.  Emniyet ve jandarmanın kriminal uzmanları patlamanın nasıl gerçekleştiğine yönelik ayrıntılı çalışmalar yapıyor.

Fabrikadan alınan numuneler Ankara'ya getirilerek Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Laboratuvarında incelendi.

Numuneler üzerinde yapılan kimyasal analizlerde patlayıcı maddeye rastlanmadı.
Yine numunelerde yangını başlatıcı veya hızlandırıcı petrol türevi de belirlenemedi.
İlk belirlemelere göre, olayın kaza sonucu meydana geldiği, saldırı ve sabotaja yönelik bulgu tespit edilmediği öğrenildi.
 

KİRLİ PROPAGANDA

Ancak patlama gününden itibaren sosyal medyada yayılan kirli bir propaganda var.  Binlerce kolluk kuvvetimizin, vatandaşımızın katili, bölücü terör örgütü PKK'ya ait sözde haber ajansları ve sosyal medya aktörleri patlamayı örgüte bağlı bir grubun üstlendiğine yönelik haber ve paylaşımlar yapıyor. İsmini vermediğimiz bu grup, ülkemizde son bir kaç yılda yaşanan acı olaylarda da benzer açıklamalar yaparak olayları üstlenirken, yapılan soruşturmalarda herhangi bir bağları bulunamamıştı.  Teröristler, daha sonra başka kaynakları da devreye sokarak olayın üstünün kapatıldığına yönelik ikinci bir propaganda çalışması yürütüyor. 

ACIYI FIRSATA ÇEVİRİYORLAR

Görüştüğümüz adli ve güvenlik uzmanları, bölücü teröristlerin toplumda derin acılar yaratan bu gibi olayları üstlenerek hem kendi propagandalarını yaptıklarını, soruşturma neticesine göre de insanların kamu kurumlarına güvenlerini zedelemeyi amaçladığını belirtiyor. 

ALGI OPERASYONU

Sakarya'da da çok sayıda vatandaşın teröristlerin bu sözde üstlenmelerini paylaşarak istemeden de olsa propagandalarının yayıldığını görmek mümkün...  Vatandaşlarımızın bu gibi algı operasyonlarının parçası olmaması için daha dikkatli hareket etmesi büyük önem arz ediyor.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 14:42
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şüphe
Şüphe - 7 ay Önce

Editor jandarma veya yetkili biri bu konuda bi aciklama yapmadi.
Sana nerden geldi bu rapor?
Sanki birilerinin avukatligina soyunmus gibisinde?