banner67

Bu projede Adapazarı da yer alıyor… Ancak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Adapazarı - Kurtköy (Sabiha Gökçen Havalimanı) YHT hattı projesi için harekete geçti. Projenin adında Adapazarı yer alsa da yeni YHT hattı Kartepe'ye kadar geçecek

Bu projede Adapazarı da yer alıyor… Ancak!

KARTEPE'DEN BAŞLIYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü; Adapazarı - Kurtköy (Sabiha Gökçen Havalimanı) Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı Projesi için ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) süreci başlattı. Projenin adında Adapazarı olsa da, yeni yüksek hızlı tren hattı İstanbul'daki Sabiha Gökçen Havalimanı ile Kocaeli'nin Kartepe ilçesi arasında çalışacak. Planlanan proje Kocaeli Kartepe İlçesi’nde mevcut demiryolu hattında bağlanarak sırasıyla İzmit, Derince, Körfez, Dilovası ve Gebze İlçelerinden geçerek, İstanbul Tuzla İlçesi sınırları içerisinde kalan havalimanında son bulacak. 70,4 kilometrelik güzergahta Kartepe Çiftlik Mahallesinde 1 adet istasyon yapılacak. Yani hat Sakarya sınırına bile girmeyecek.

7 YILDA TAMAMLANACAK

Yeni demiryolu projesi geliş – gidiş olmak üzere 2 hat olarak planlanırken, yüksek hızlı tren standartlarında projelendirildi. İnşaat ve yatırım sürecinin 7 yılda tamamlanması planlanan proje ile Türkiye’nin turizm ve ticaret merkezi olan İstanbul’daki ulaşım ağının genişletilerek hem Yüksek Hızlı Tren hattına hem de mevcut konvansiyonel demiryolu hattına bağlantı sağlanarak hem yük hem de yolcu taşımacılığında ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınma düzeyinde önemli katkılar sağlaması hedefleniyor. Sadece adında Adapazarı olan yeni YHT hattı, sonraki aşamada ise Sabiha Gökçen Havalimanı ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3. Köprü) arasına yapılacak YHT hattı ile birleşecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2021, 14:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yolcu
Yolcu - 6 gün Önce

Şaşırdıkmı hayır.yetim şehir Sakarya

Sabri özkan
Sabri özkan - 6 gün Önce

Ne hikmetse gaz havzası Sakarya tren yolu Adapazarı ne oluyor Sakaryamız için iz getirecek projeleri bi türlü şehrimizde göremiyoruz artık bizde şehrimizde bizleri Sakaryalıları heyecanlandıracak projeleri bekliyoruz yöneticilerimizden bekliyoruz bizleri başka şehirlerde yapılanları görüp üzmeyin.aynı sokakta yürüyüp hiç iz bırakmayan o sokaktan hiç geçmemiş demektir.

Gökhan
Gökhan - 6 gün Önce

Bir şehir düşünün üvey evlat muamelesi gören.

Sabo
Sabo - 6 gün Önce

Niye Adapazarı ismi geçiyor bize ne artısı var bizim Sakaryamıza raylı sistemi konuşalım !..

Muharrem Kurt
Muharrem Kurt - 4 gün Önce

Beyler öyle demeyin bizim vekiller okadar caliskan ki her projede sakarya ismi gecmesini sağlıyorlar :)) nasilsa %70 her sene garanti ohhh yangel yat.

YORUMSUZ YORUM
YORUMSUZ YORUM - 6 gün Önce

:)

Hüsniye özeren
Hüsniye özeren - 5 gün Önce

Bu tren adapazarınada gelsin lütfen

Ayşe
Ayşe - 4 gün Önce

Suda balık