Bugün muhtarların günü!

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla çelenk sunma töreninde konuşan Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, “Muhtar, devletin ilk kapısıdır” dedi

Bugün muhtarların günü!

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla dün Demokrasi Meydanı’nda Sakarya Muhtarlar Federasyonu tarafından çelenk sunma töreni düzenlendi. Törene; Sakarya Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ve Belediye Başkan Yardımcıları, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem ve muhtarlar katıldı. Tören sonunda protokol, sosyal mesafe kuralına riayet ederek günün anlam ve önemi adına hatıra fotoğrafı çektirdi. 


İLK KONUŞMAYI ERDEM YAPTI
Çelenk sunmayla başlayan törende 1 dakikalık Saygı Duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemi adına ilk konuşmayı ise Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem yaptı. Erdem, “19 Ekim 1829 yılında kurulan Muhtarlık Kurumunun, aslında bugün 191. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Muhtarlık Kurumu, Türk demokrasi tarihi açısından büyük önem taşıyor. Zira, Türk demokrasisinin ilk seçimleri muhtarlık seçimleriyle başlıyor” dedi. 
‘MUHTAR SEÇİLMİŞ DEMEKTİR’
Muhtarların ve muhtarlık müessesesinin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe yönelik kamu çalışmalarının daha çağdaş ve verimli yürütülmesi amacıyla, başbakanlığın 19 Ekim 2015 tarihli genelgesi ile muhtarlar günü olarak kutlanması uygun görüldüğünü hatırlatan Erdem, “Ülkemizde ve ilimizde de 6 yıldan bu yana "19 Ekim Muhtarlar Günü" olarak kutlanıyor. Muhtar, ‘seçilmiş’ demektir. Muhtar; Mahallesinin Köyünün Annesi-Babası-Kardeşi-Sırdaşı, Mutlu gününde, en zor anında vatandaşının yanında olan, her türlü Özel-Genel sorunlarını paylaştığı ve çözüm aradığı, 7/24 ulaşabileceği Devletin ilk kapısıdır” diye konuştu. 
‘DERTLERE DEVA OLUYORUZ’
Vatandaşın derdine deva olmak için canla ve başla çalışanların muhtarlar olduğunu söyleyen Erdem, “2020 yılında dünya genelinde halen yaşamakta olduğumuz kovid-19 pandemi sürecinde salgını önleme çalışmalarında mahallesinde vatandaşının en sıkıntılı anında derdine deva olabilmek için canla başla çalışan yine Muhtar'dır. Bu süreçte muhtarlarımız halen kendisine iletilen her sorunu anında çözüme kavuşturmak için çalışıyor. Muhtarlar günü münasebetiyle başta Şehit olan muhtarlarımız olmak üzere ahirete göçmüş bütün muhtarlarımızı rahmetle anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Bu vesileyle, yeni-eski tüm muhtarlarımızın “19 Ekim Muhtarlar Gününü Kutluyorum”. Ülkemiz adına daha iyi hizmetler yapmak temennisi ile muhtarlar günümüz hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. 


‘MUHTARLARLA İÇ İÇEYİZ’
Muhtarların gününü kutlayarak sözlerine başlayan Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker, “22 yıl kaymakamlık, 16 yıl da vali yardımcısı olarak görev yaptım ve yapmaya da devam ediyorum. Görev sürecim boyunca hep muhtarlarla iç içe oldum. Şu anda köylerin, şehirlerden farkı yok. Her tarafın yolları gayet güzel. Elektriği, suyu ve telefonu var. Muhtarlık demokrasinin en temel taşıdır. Hiç tartışmasız seçilen bir kurum, herhangi bir tartışmaya gerek kalmıyor ama angarya bir görevdir” dedi. Serkan OK – Umut BEĞDEŞ 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2020, 14:07
banner3
YORUM EKLE