Bunlar kim-ya!

Son günlerde Kocaali’de Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması için lobi faaliyetlerine başlandığı bilgileri üzerine açıklamada bulunan Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Konu ile ilgili bilgim ve alakam yok” dedi.  

Bunlar kim-ya!

Sakarya Yenihaber Gazetesi/Özel

KİMYA OSB İÇİN LOBİ

Geçtiğimiz aylarda Kocaali Yalı Mahallesi ile Karasu Kuyumculu Mahallesi arasında kalan 5 bin dönümlük arazide kurulması planlanan Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) gündeme gelmişti. OSB’nin kurulması dönemin Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ve bölge halkının karşı çıkmasıyla iptal edilmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde Kimya İhtisas OSB’nin kurulması için lobi faaliyetlerinin yeniden başladığı öğrenildi. Şehirde hizmet veren bir Harita Mühendisi ile yerel gazete çalışanı konu ile ilgili bir toplantı organize ederken, bu toplantıya bireysel olarak Belediye Başkan Yardımcısı ve Ferizli’de yeni kurulacak olan OSB’nin maaşlı çalışanının da katıldığı iddia edildi. Gerçekleştirilen toplantıyla çevre halkını ikna etme çabalarında oldukları da öğrenildi.  

Yapılan lobi toplantısını düzenleyen Harita Mühendisi kim?

Toplantının organizesinde bulunan gazeteci kim?

Toplantıda bulunan Ferizli’de yeni kurulacak OSB’de maaşlı çalışan kim?

Toplantıya kendi adına katılan Belediye Başkan Yardımcısı kim?

VALİNİN ADIYLA

Düzenlenen toplantı ile ilgili açıklamada bulunan Kocaali Sivil Toplum Platformu Sözcüsü Şerif Sarı, “İl merkezinde ve Kocaali’de lobi faaliyetlerine başlandığı gözlenmektedir. Kimya OSB sevdalılarının, ilimize yeni atanan sayın valimizin adıyla hareket etiğini ve ‘bu iş Ankara’da bitti artık. Kimya İhtisas OSB Kocaali’de kurulacak. Biz de bu işin içine girerek hangi kimya sanayi dallarının Kocaali’de kurulması hakkında belirleyici rol oynayalım’ gibi söylemlerde bulunduklarına üzülerek şahit olduk. İlimize atandığı günden itibaren ‘doğa ve çevre dostu’ Sakarya Valisi’nin adı ifade edilerek, sadece kar hırsı ve talancı rant anlayışla hareket edenleri ve dertleri sadece bölgenin lojistik avantajlarından yararlanmak olan kimya sanayicilerinin adına lobi faaliyetlerine başlayanlara Kocaali’nin sosyal ve ekonomik verilerini hatırlatmak istiyoruz” dedi.

‘BİLGİM VE ALAKAM YOK’

Göreve geldiği günden bu yana sürekli olarak Sakarya’nın doğa harikası bir yer olduğunu vurgulayan Vali Çetin Oktay Kaldırım, gazetemize özel açıklamalarda bulunarak, “Benim odaklandığım noktalar belli. Bu konuyla ilgili ne alakam ne bilgim var. Bu projeyi dinlemedim, bilmiyorum. Ne biri gelip bana bilgi verdi ne soru sordu. Ne olduğu ile ilgili bir bilgim yok. Bu şehrin çevresinin, doğasının korunması gerektiğine inanan biriyim. Bu şehrin geleceği de ona bağlı. Sakarya’nın doğası ve çevresi kirletilmemeli, korunmalı. Sektör tercihi yapılırken de ona göre yapılmalı” dedi.

‘BİZ İSTEMİYORUZ’

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ, toplantıyla alakalı bilgisinin olmadığını belirterek, “Kocaalililer rahat olsun. Kesinlikle bir Kimya İhtisas Organize Sanayi kurmayı düşünmüyoruz. Şehrimizin üretim merkezlerine ihtiyacı olduğu açıktır. Çok tüketen bir toplumuz ve tükettiğimizi üretmemiz gerekiyor. Ortak akılla yapılacak her türlü yatırımı destekleriz. Özellikle Kocaali ilçemizde lojistik çalışması yapılabilir. Organize sanayilerin önemi her geçen gün artıyor. Ancak bunun çevreye ve insan sağlığına zararı olmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘BAKIŞ AÇIMIZ BELLİDİR’

Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar da yapılan lobi faaliyetlerinden bilgisi olduğunu ancak toplantıya belediye olarak resmi bir katılım sağlamadıklarını ifade ederek, “Eski valimiz Ahmet Hamdi Nayir döneminde ortaya çıkan bu konuyla alakalı bakış açımız bellidir. Kocaali’ye Kimya Organize Sanayi Bölgesi kurulması konusunda bizim bir katkımız olamayacak” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2020, 22:18
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet usta
mehmet usta - 7 ay Önce

vali nayiri bu nedenlemi kızağa aldılar acaba