Burası Çin pazarı değil, Adapazarı’nın göbeği! 

“Sakaryaspor’a destek” sloganı ve 1. Sakarya Muhlama Festivali adıyla Donatım Park’ta (Kent Park) açılan kermeste hijyensiz ortamda hazırlanan ürünler dikkat çekti. 

Burası Çin pazarı değil, Adapazarı’nın göbeği! 

sakaryayenihaber.com - 
Bir organizasyon firması, geçtiğimiz yıllarda da Sakarya’da açtığı kermesi bu kez 1. Sakarya Muhlama Festivali adıyla Donatım Park’ta açtı. 
Geçtiğimiz yıllarda Sakarya esnafının büyük tepki gösterdiği, hatta 2019’da Adapazarı Garı’nın içinde açıldıktan bir süre sonra valilik tarafından kapatılan kermes bu sene “Sakaryaspor’a destek amacıyla” diye duyurularak açıldı. 
Kermeste Sakaryaspor adına herhangi bir ürün bulunmaması, ya da nasıl destek olunacağı hakkında bilgi olmaması da düşündürüyor…
25 Ekim’e kadar sürmesi planlanan festival adındaki kermeste ortaya çıkan görüntüler ise mide bulandırıcı cinsten… 
Yöresel lezzetler olarak çeşitli illerimizin yemeklerinin satıldığı kermeste hijyen yok sayıldı. 
Buzdolabında soğuk ve çeşitli şartlarda saklanması gereken çiğ etler tezgahlarda pişirilmeyi beklerken, sucuk gibi diğer et ürünleri de açık havada bekletiliyor… 

Şehirdeki esnaf odaları da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi tepkilerini gösterse de günlerdir açık olan kermes daha da açık duracağa benziyor. 

“BİRİLERİ PARA KAZANSIN DİYE…”
Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, kermesle ilgili;  “Pandemi döneminde esnaf ve sanatkarlarımız zaten zor durumdayken hatta kepenk kapatıyorken, bir de festivallerin bu denli artması ve yerel yönetimlerce onaylanıyor olması "düşene bir tekme de sen at" atasözünü akla getirmektedir. Bu iş artık çığrından çıkmıştır. Festivaller şehri olduk! Zaten sağlık açısından da böyle bir dönemde doğru değildir ve yasaktır. Birileri para kazansın diye esnaf ve sanatkarlar daha da zor duruma düşürülüyorlar. Esnaf ve sanatkarın dayanacak gücü kalmamıştır. Bu konuda izin verenlerin derhal iptal etmeleri şehrimizin kalkınması esnaf ve sanatkarımızın ayakta durabilmesi için mühimdir” ifadeleriyle eleştirdi. 


HİJYENSİZLİĞE DİKKAT ÇEKTİ

Pandemi tedbirlerine uyulmadan usulsüz bir şekilde yöresel ürünlerin satıldığı kermese Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan da tepki gösterdi
HİJYENİK DEĞİL
Yöresel ürünlerin hijyenik şartlarda satılmadığını vurgulayan Akdardağan, “Bugünlerde Kent Park’ın içerisinde yöresel ürünler dağıtılan bir kermes açıldı. Oraya kurulurken gittim, gezdim. Esnafın sattığı ürünlere baktım. Bakın bakkalları Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri gezerken en ince noktasına kadar son kullanma tarihine kadar ve ürünün nereden geldiğine, son kullanma tarihine kadar her şeyine bakılıyor. Şahıs hijyenik mi ürünler temiz mi lavabolar var mı bunlar denetleniyor yoksa ceza yazılıyor kapatılmaya kadar gidiyor. Kermese baktığımızda hijyen konusunda sıkıntılar var”
AYRIMCILIK VAR
Nerede ne şekilde üretildiği belli olmayan denetimsiz ürünlerin kermeste satıldığına değinen Akdardağan, “Oraya gidip te kimse denetlemiyor herhangi bir cezai işlem uygulamıyor geliyor burada işini düzenli yapan bakkal esnafına dünya cezalar yazıyor. Böyle bir ayrımcılık var. Bu konuda neden yetkililer sessiz kalıyor anlamış değilim. Orada 40 TL’ye tereyağı satılıyor ben Tarım İl Müdürü olsam bugün o tereyağını alır inceletirim. Ürünler yerlerde hiç hijyen yok. Maalesef ben bu kuralsızlığı kanunsuzluğu kabul edemiyorum. Bu hukuksuzluğu da içime sindiremiyorum” dedi.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2020, 18:35
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaşar
Yaşar - 3 ay Önce

Orada tezgahı olan biri gar girişinde kaldırım üstüne aracını koydu bagajı açtı ve kaşar peynirleri tezgahına taşıdı .Araç yaya kaldırımında olduğu için 155 arayarak plakasını bildirdim( 06 AKP 40 )A8 35 dakika boyunca bekledim gelen olmadı. Cimer üzerinden müracaat ettim geldik baktık kaldırımı işgal eden yok ve hatta vatandaşın çektiği görüntünün işleme alınamayacağı bildirildi. EGM mobilden gönderdim o da boş.Kısacası yaptığınız haberle kalırsınız .Merhum Recep vali olsaydı habere bile gerek kalmaz dı.

Ahmet Nazif
Ahmet Nazif - 3 ay Önce

Memleket şerefsiz çok insan sagliyla oynamayı çok seviyorlar asıl suç yerel yonetimde izin vermeyecek kardeşim ne olduğu belli olmayan tezgahlar kaldırılsın nerde bu devletin belediye başkanı zabıta muduru

Hayal
Hayal - 3 ay Önce

Evet bende haberi duyup gittim gerçekten hiçbirşey alamadım midem bulandı sıcakta açıkta yiyecekler hijyen göremedim

Hayal
Hayal - 3 ay Önce

Evet bende haberi duyup gittim gerçekten hiçbirşey alamadım midem bulandı sıcakta açıkta yiyecekler hijyen göremedim

Hayal
Hayal - 3 ay Önce

Evet bende haberi duyup gittim gerçekten hiçbirşey alamadım midem bulandı sıcakta açıkta yiyecekler hijyen göremedim

Metin sakallioglu
Metin sakallioglu - 3 ay Önce

Akcaabat köftesi adı altında satılan kofteden 1 kg köfte aldim fiati uygun eve gelip pısırdik kez gibi korktu yitirmeden cop oldu millete ne yediriyorlar takip eden yokmu

F erol.
F erol. - 3 ay Önce

Hijyen diye bildigimiz o kapsama giren düzenleme bu ülkede %80 sınıfta kalır hiçbir sorun çözülmez bu memlekette hiç kimseye oy vermeyin.

Tekin
Tekin - 3 ay Önce

O ne pislik biryer öyle sirf para kazanmak için insan sağlığı ile oynanıyor derhal kapatılsın