Burası Sakarya... Ölenleri suya gömüyorlar!

Pamukova ilçesi Çardak Mahallesi'nde nehir üzerine yapılan HES yeraltı sularını yükseltince mezarları su kapladı. Defin için kazdıkları mezarı hortumla boşaltan bölge halkı cenazelerin içine ot ve saman koyarak defnediyor

Burası Sakarya... Ölenleri suya gömüyorlar!


sakaryayenihaber.com-Azim ÇELİK


Pamukova ilçesi Çardak Mahallesi'nde eşine az rastlanır bir olay yaşandı. Sakarya Nehri üzerine inşa edilen Hidroelektrik Santrali(HES) faaliyete başlayınca yeraltı suları yükseldi.

HEs yakınında bulunan mahalle mezarlığında yükselen sular mezarları kapladı. Kaybettikleri kişileri defnetmek için kazdıkları mezarlardan su çıktığını gören vatandaşlar kendilerince bir çözüm yolu buldular.

Mezarlardaki suyu hortumlarla boşaltan bölge sakinleri, kazılan kuyulara ot ve saman koyarak cenazelerini bu şekilde defnediyor. Konuyla ilgili tüm yetkili mercilere ulaşan vatandaşlar, henüz bir dönüş alamadı.

Bu durum sadece mezarlıkta değil, birinci derece tarım bölgesi olan mahallede verimli arazilere zarar verdi.

Sebze, meyve üretimine de sekte vuran yeraltı sularına çözüm bulunması için seslenen vatandaşlar "Zor durumdayız" çağrısı yaptı.


HER MEZARDAN SU ÇIKIYOR
Mahalle muhtarı Sadettin Özkan, kazdıkları her mezardan su çıktığını ve çözüm için içini boşalttıklarını belirterek, "Burada Sakarya Nehri üzerine HES inşa ettiler. Bu işlem sonrasında yerin altındaki sular yükseldi. Mezarlarımızın içinden su çıkmaya başladı. Bu mahallede cenazelerimizi suyu boşaltıp gömüyoruz. Kazılan mezarlardan boruyla çekiyoruz suyu, saman ot koyuyoruz ve böylece defnediyoruz. Meyve, sebze üretiminde de sorun yaşadık. Tepkimiz çok büyük lütfen sesimizi duysunlar. Defalarca başvuur yaptık. Tüm mercilere gitti konu, çözüm bekliyoruz. Buna neden izin verdiler?" dedi.


Bölge halkı, bir çalışma yapılması için bekliyor.


 

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2020, 10:15
banner3
YORUM EKLE