Büyükşehir GES kuruyor! İşte proje...

Sakarya Büyükşehir Belediyesi (SBB), Karaman Mahallesi'nde bulunan atıksu arıtma tesisinin yanında Güneş Enerji Santrali (GES) kurmak için ÇED süreci başlattı.

Büyükşehir GES kuruyor! İşte proje...

sakaryayenihaber.com - 
Sakarya Büyükşehir Belediyesi (SBB), Karaman Mahallesi'ndeki SASKİ'ye ait atıksu arıtma tesisinin yanındaki boş arsada Güneş Enerji Santrali (GES) kurmak için proje hazırladı.  
TESİSLERİN ENERJİSİ SAĞLANACAK 
Toplam 158 bin 500 metrekarelik tapulu alanının 55 bin  metrekaresinde hayata geçirilmesi planlanan GES için ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) süreci başlatıldı. 
Kurulacak GES ile; SASKİ'ye ait Göl Tesisleri, Arıtma Tesisleri ve terfi merkezleri tesislerinin enerjisinin bir kısmının karşılanması hedefleniyor. Bölgede mevcut atıksu arıtma tesisi de faaliyetini sürdürmeye devam edecek. 
YILDA 8 GW ÜRETİM
GES'in kurulacağı 55 dönümlük alana 14 bin adet 385 W gücünde güneş paneli ve 5 adet Merkezi İnverter kurularak, 4,99 MWe kurulu güce sahip elektrik enerjisi üretilmesi hedefleniyor.  Tesiste yılda toplam 8 GW elektrik enerjisi üretilecek. 
ELVERİŞLİ BÖLGE
ÇED başvurusunda; projenin yapılacağı alanın, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Güneş Enerjisi Potansiyel Atlası’na göre  yıllık ortalama 1400-1450 kWh/m2 güneş radyasyonu ile güneş santrali kurmak için elverişli bir bölge olduğu bilgisi yer alıyor. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 14:32
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER