Büyükşehir'in hayvan barınağını böyle anlattılar

Sakarya'da son günlerde gelen sokak hayvanlarının ölüm haberlerinin ardından Büyükşehir Belediyesi, hayvan barınağının haberlerini yaptırdı 

Büyükşehir'in hayvan barınağını böyle anlattılar

Son günlerde Sakarya'nın dört bir yanından sokak köpeklerinin ölüm haberleri gelmeye başladı. 
Hayvanseverlerin gündeme getirdiği olaylarda bazı köpeklerin, ölen diğer köpekleri yediği, bazılarının donarak öldüğü görüntüler sosyal medyada ve haber sitelerinde haber oldu. 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi de bu haberlerden olsa gerek Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı ve TRT'ye geçici hayvan barınağında haber yaptırdı. 
İHA'nın geçtiği haberde Sakarya Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Şube Müdürü Nagihan Yaman, köpeklerin birbirini yemesiyle ilgili konuşurken bir gafa imza atarak " Ütopik bile olsa insan filmlerinde bile görüyoruz bunları belki yaşanmıştır belki yaşanmamıştır ama canlılar için aç kalma durumu çok zor bir durumdur aç kaldıklarında kendi cinslerinden de olsa yerler" ifadelerini kullandı. 
AA ise barınaktaki tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri ve sahiplendirme çalışmalarını haberleştirdi. 
AA'nın geçtiği haber şu şekilde: 
Sakarya'da, yaralı ya da bakıma muhtaç sokak hayvanları, büyükşehir belediyesinin açtığı sokak hayvanları geçici bakımevinde rehabilite edilerek, yeniden yaşam alanlarına bırakılıyor. 

Yenikent'te hizmet veren bakımevine getirilen sokak hayvanları, uzman veterinerler gözetiminde kontrolden geçiriliyor.

Yaralı ya da bakıma muhtaç hayvanların iyileşmesi için hizmet veren merkezde geçen yıl 1300 hayvan rehabilite edildi, trafik kazası ve benzeri nedenlerle yaralanan 836 yaralı hayvanın da tedavisi yapıldı. 

İyileşme sürecinin ardından kısırlaştırılan hayvanların bazıları aşılanıp küpelendikten sonra tekrar yaşam alanlarına döndürülürken, bazıları da sahiplendirildi.

Geçen yıl geçici bakımevini ziyaret eden 7 bin 100 kişiden 286'sı hayvan sahibi oldu. 

- Barınak içerisine hayvan hastanesi de kurulacak

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Yusuf Çelebi, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yenikent'teki mevcut bakımevi içinde hayvan hastanesi kurulması için çalışmalara devam ettiklerini söyledi. 

Çelebi, projenin yakın zamanda ihaleye çıkarılacağını belirterek, "Burayı daha güzel, sokak hayvanlarına daha üst seviyede hizmet verilecek konuma getireceğiz." dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hizmetleri Şube Müdürü Nagihan Yaman, "Trafik kazası ve çeşitli sebeplerle yaralanan sokak hayvanları, tedavileri yapılıp tekrar yaşama alanlarına bırakıldı. Kediler için de bir kedi evi bulunmakta. Kedi sahiplenmek isteyen vatandaşlarımızı bekliyoruz. Şu anda köpeklerimizle birlikte 200 hayvanı barındırabilecek kapasiteye sahibiz." ifadelerini kullandı.

Daha önce yaralı buldukları ve barınakta tedaviye alınan sokak köpeğinin durumunu görmeye geldiklerini söyleyen vatandaş İbrahim Yılmaz, hizmetten memnun olduklarını dile getirdi.

Elif Yılmaz da yaralı sokak hayvanını veterinere götürdüklerini, rahatsızlığı geçmeyince bakımevine geldiklerini belirterek, "Ameliyat edildikten sonra tekrar geleceğiz. Gördük, şu anda iyi. Yetkililere teşekkür ederim, çok yardımcı oldular." diye konuştu.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2020, 15:46
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sibel ARIN Sezer
Sibel ARIN Sezer - 8 ay Önce

Nagihan hanım masAllah güzel masal anlatmissiniz yine siz degilmisiniz hayvanseverlerin hepsi gerizekalı diyen siz değilmiydiniz daha dune kadar ormanlara barınak kamyonetleriyle köpek atan ve yakalanınca basıp.gaza kaçan siz degilmisiniz geçen sene yakaladınız kaç defa turhan abi ve özcan hocaya bunu tüm.herkes biliyor onlar gözleriyle görmüş sizi ormanda..şu bir gercekki siz o barinakta olduğunuz muddetce asla orası düzelmez çünki siz işinizi kanunlar doğrultusunda yapmıyorsunuz barinaginizda hiçbirşey mükemmel değil siz sadece reklam.pesindesiniz sizin oradan elinizi çekmeniz şart buradan ekrem.baskanima sesleniyorum bu kadınız hayvanlardan uzak tutun Allah rızası için yeter artık başkanım bu kadının rezilliklerine biz hayvanseverler öğrenebilirsiniz her türlü elimizde kanıt var sabitlerimizde var yeterki bu çocuklar artık rahat etsin biz herşeye raziyiz

Sevim açıkgöz
Sevim açıkgöz - 8 ay Önce

Sakarya belediyesi hayvanları kısırlaştırıp iyileşmeden dağlara ormanlara bıraktığınızı sürekli takip ediyoruz vicdanınız rahat mı merak ediyorum

Nuray dogan
Nuray dogan - 8 ay Önce

Kimse unutmasınıki kötülük kimsenin yanına kalmaz Allahü Tala er geç çıkarır sesiz canlarımıza biraz merhamet, vicdan Allah rizasi için

SIRADAKİ HABER