BÜYÜKŞEHİR'DE FİDAN AŞ'NİN ARDINDAN SERA VE TARIM AŞ'DE KURULUYOR: TARIMA İKİ YENİ ŞİRKET

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dünkü oturumunda Fidan AŞ’nin ardından Tarım ve Sera AŞ’nin de kurulması için adım atıldı. Sakarya’nın tarımın beşiği olduğunu belirten Yüce, Yazlık’ta belediyeye ait 8 dönümlük alanda Fidan AŞ’nin hayata geçirileceğini söy

BÜYÜKŞEHİR'DE FİDAN AŞ'NİN ARDINDAN SERA VE TARIM AŞ'DE KURULUYOR: TARIMA İKİ YENİ ŞİRKET

2071 YILI PROJELERİ
Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı dün gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin başkanlığında toplanan mecliste 55 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Sakarya’nın 2071 yılı vizyon projelerini hayata geçirmek istediklerini belirten Başkan Yüce, “İmar, ulaşım, tarım, sanayi, turizm ve Sakarya Nehri master planına ilişkin 6 başlık belirledik” dedi.
TESİS BİNALARI YAZLIK’A
Fidancılık ve Peyzaj A.Ş için çok önemli bir adımın atıldığını ifade eden Başkan Ekrem Yüce, “Tarım konusunda Sakarya’nın tüm potansiyelini kullanacağız. Sakaryamız fidancılığın merkezi ve Türkiye’de ilk sırada. Yazlık’ta Prestij Fidancılık’ın sözleşmesi bittiği için çıktığı 8 dönüm kadar yerimiz var. O bölgeye idari binalar, laboratuvar, konaklama ve satış alanlarıyla birlikte bir tesis inşa edeceğiz” dedi.
TERMAL KAYNAKLAR
Tarımla ilgili olarak Sera A.Ş firmasını da kuracaklarını ifade eden Başkan Yüce, “Sapanca, Akyazı’da iki kuyu ve Pamukova olmak üzere 4 farklı noktada bulunan termal kaynaklarımızı kullanacağız. Tarım alanlarının ve su havzalarını korumak, tarım ve hayvancılığı desteklemek adına Tarım A.Ş’yi de kuruyoruz. Ayrıca bin dönüm alan üzerinde Sakarya’ya sera kazandıracağız. Bakanlıktan desteği aldık” diye konuştu.
TARIMIN BEŞİĞİ SAKARYA
Sakarya’nın tarımın beşiği olduğuna değinen Başkan Yüce, “Mısırözüyle ilgili yağ fabrikasının bir an önce kurulmasını sağlamak için maddeyi sizlerin takdirine sunacağız” dedi. Başkan Yüce ayrıca, TOKİ tarafından yaptırılacak Millet Bahçesi’yle ilgili süreci takip ettiklerini belirterek, “Tribün tarihi hafızamız olarak kalsın istedik. Olgunlar Turnuvası’nın oynanması için bir proje düşünüyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı dün gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin başkanlığında toplanan mecliste 5 ilave madde ile 55 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Başkan Yüce oturumun başında bir ayı değerlendirdi. Yüce, “Türk Dünyası Kültür Başkenti Oş şehrindeydik. Şehrimizin tarihi ve coğrafi konumunu, kültürel çeşitliliğini tanıttık. Oş ile kardeş şehir olduğumuzu mecliste takdim ettim. 2021 yılında şehrimizin Türk Dünyası Kültür Başkenti olmamız için iyi niyet mektubumuzu sunduk. İnşallah 2021 yılında Sakarya kültür başkenti olarak ilan edilecektir” dedi. Geçmişten güç alarak Sakarya’nın geleceğini şekillendireceklerini vurgulayan Başkan Yüce, “2071 yılı vizyon projelerini oluşturmak için toplantılara katıldım. İmar, ulaşım, tarım, sanayi, turizm ve Sakarya Nehri master planına ilişkin 6 başlık belirledik. Çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz” dedi.
ÖNEMLİ ADIM ATILDI
Fidancılık ve Peyzaj A.Ş için çok önemli bir adımın atıldığını ifade eden Başkan Ekrem Yüce, “Tarım konusunda Sakarya’nın tüm potansiyelini kullanacağız. Sakaryamız fidancılığın merkezi ve Türkiye’de ilk sırada. Prestij Fidancılıktan sözleşmesi bittiği için çıkan Yazlık’ta 8 dönüm kadar yerimiz var. O bölgeye idari binalar, laboratuvar, konaklama ve satış alanlarıyla birlikte bir tesis inşa edeceğiz. İnşallah Sakarya üretimi ve ihracatı ile ülke ekonomisine katkılar sunacak, Sakarya fidancılık ve peyzaj üzerine örnek gösterilen bir şehir olacak. Büyükşehir burada şemsiye görevi görecek. Pazarlama ve üretim konusunda gerekli desteği vereceğiz” dedi.
TERMAL KAYNAKLAR
Tarımla ilgili olarak Sera A.Ş firmasını da kuracaklarını ifade eden Başkan Yüce, “Sapanca, Akyazı’da iki kuyu ve Pamukova olmak üzere 4 farklı noktada bulunan termal kaynaklarımızı kullanacağız. Tarım alanlarının ve su havzalarını korumak, tarım ve hayvancılığı desteklemek adına Tarım A.Ş’yi de kuruyoruz. Ayrıca bin dönüm üzerinde Sakaryamıza sera alanı kazandıracağız. Tarım Bakanlığımızdan gerekli desteği aldık. İnşallah yakın zamanda çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Hayırlı olsun” dedi. Tarım A.Ş firmasının kurulacağını vurgulayan Başkan Yüce, “Sakarya tarımın beşiği. Mısırözüyle ilgili yağ fabrikasının bir an önce kurulmasını sağlamak için maddeyi sizlerin takdirine sunacağız” dedi.
MİLLET BAHÇESİ PROJESİ
CHP’li Meclis üyesi Şaban Koludra’nın Millet Bahçesi’nin bulunduğu alana yerel kültür müzesi kurulmasını istedi. Başkan Yüce, “Millet Bahçesi ihale aşamasında. Önümüze iki proje getirildi. Biri belediyemizin hazırladığı proje. Diğeri ise TOKİ’nin hazırladığı proje. Belediyenin projesi biraz maliyetliydi. TOKİ’nin maliyeti düşüktü. TOKİ yapınca para çıkmayacaktı. Biz TOKİ’ye yaptıralım sonra revize ederiz diye düşündük. Süreci takip ediyoruz. Tribün tarihi hafızamız olarak kalsın istedik. Olgunlar Turnuvası’nın oynanması için bir proje düşünüyoruz” dedi. Gündem dışı konuşmaların ardından 55 madde görüşülerek karara bağlandı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER