Büyükşehirden afet eğitim merkezi

Sakarya'da, vatandaşların afetlere karşı daha bilinçli olmasını sağlamak amacıyla "Afet Eğitim Merkezi" kurulmasına yönelik çalışma başlatıldı.

Büyükşehirden afet eğitim merkezi


Marmara Depremi'nin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen deprem, sel, yangın gibi her türlü afete karşı tedbirlerini artırmayı sürdüren  Büyükşehir Belediyesi, Güneşler Mahallesi'ndeki 17 dönümlük alanda "Afet Eğitim Merkezi" kurulması için çalışma yürütüyor.  Her türlü afete karşı bilinç kazandırmak amacıyla İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile iş birliği halinde projeyi hazırlayan belediye, bu eğitim merkezinde 7'den 70'e herkese eğitim vermeyi hedefliyor.  Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, yaptığı açıklamada, o günlerde Erenler Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğünü anımsatan Yüce, sözlerini şöyle sürdürdü:
‘TEKRAR YAŞATMASIN’
"Çok acılı günler yaşadık. İlk etapta vatandaşlarımızın yardımına koştuk, onların acil ihtiyaçlarını karşılamak için seferber olduk. Sularımız yoktu, su şebekelerimiz tamamen perişan olmuştu. Şehrimizin suyunu getirmek için çok ciddi gayret sarf ettik. Kanalizasyon şebekeleri yok olmuştu, onunla ilgili çalışmalarımızı başlattık. Vatandaşlarımız için 20 küsur yerde çadır kentler kurduk. Gerçekten dünya buraya aktı, her yerden destek geldi. Sivil toplum kuruşları, vakıflar, devletimizin organları, yurt dışından önemli kuruluşlar yaralarımızı sarmak için geldiler. Her türlü katkıyı sağlamaya çalıştılar. Biz de o desteklerle yoğun şekilde yaraları sarmak, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için elimizden gelen gayreti sarf ettik. Mevla'm tekrar o günleri ne bizlere ne ülkemize ne de dünya insanına göstermesin. Tekrar olmamasını temenni ediyoruz."
YENİKENT KURULDU
Günlük zaruri ihtiyaçları karşıladıktan sonra yerleşimle ilgili çalışmalara başladıklarını anlatan Yüce, yeni imar planlarının hazırlandığını söyledi. Yüce, şehri daha güvenilir, daha emin olan bölgelere taşıma konusunda çalışma yaptıklarını belirterek, "Zamanın Valisi Cahit Kıraç beyefendinin büyük gayretleri oldu. O zamanlarda köy olarak geçen Camili, Karaman ve Korucuk mahallelerimize çok ciddi yerleşim oldu. İsmi de Yenikent. Şu anda burası Sakarya'mızın en önemli yerleşim merkezlerinden biri oldu. Valiliğimiz, kurumlar ve birtakım daire müdürlükleri de buraya gelmiş oldu" ifadelerini kullandı. Yeni yerleşim bölgesinde daha fazla sosyal donatı alanı oluşturmak için yoğun çalıştıklarını dile getiren Yüce, Türkiye'de tek olan Ayçiçeği Bisiklet Vadisi'ni oluşturduklarını, 2020 Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonası'nın da burada gerçekleşeceğini söyledi. 
17 DÖNÜM ARAZİ
Deprem, sel, yangın gibi afetlere karşı mutlaka tedbir alınması gerektiğini vurgulayan Başkan Yüce, sözlerini şöyle tamamladı: “İstanbul Teknik Üniversitesi hocalarımızla iş birliği halinde Sakarya'mızda Afet Eğitim Merkezi oluşturuyoruz. 7'den 70'e bütün çocuklarımızı, evlatlarımızı, öğrencilerimizi, vatandaşlarımızı eğitim merkezinde afetle ilgili her türlü alanda eğitim vermek için bir çalışma içine girdik. Çalışma projelerimizi şekillendirdik, yerimizi de belirledik. Güneşler Mahallesi'nde 17 dönüm kadar yerimiz var. Orada Afet Eğitim Merkezi'ni kurmak için kollarımızı sıvadık çünkü tedbir almak, depreme, yangına, boğulmaya karşı bilinçli olmak lazım. Her vatandaşımızın acil müdahale edebilecek bilgiye sahip olmasında fayda var. Bilgisizlik öldürüyor. Her türlü afetle baş başayız. Onun için bilinçli olmak gerekiyor."A.A.
 

Anadolu Ajansı

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER