ÇAĞLAR'DAN DEPREM UYARISI

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Naci Çağlar, Hendek’te meydana gelen depremin, olası büyük depremde risk oluşturan 1997 yılı öncesi binalar için bir uyarı niteliğinde olduğunu vurguladı.

ÇAĞLAR'DAN DEPREM UYARISI

Hendek’te geçen hafta meydana gelen ve orta büyüklükte olmasına rağmen çevre illerden de hissedilen 4.6 büyüklüğünde depremin ardından şehirde varlığını sürdüren çok katlı binalar da gündeme geldi. Betonarme Yapılar, Deprem, Yapı Mekaniği, Depreme Dayanıklı Yapı Tasarımı, Mevcut Betonarme Binaların Deprem Performansı gibi birçok ulusal ve uluslararası akademik çalışması olan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Naci Çağlar, yaptığı yazılı açıklamada yaklaşan olası büyük depreme de işaret etti.
BİLİNMEZLİKLE KARŞI KARŞIYA
1999 yılında meydana gelen depremin ardından depreme dayanıklı yapı tasarımı ve yapımı konusunda, gerek yönetmelik gerekse uygulama ve denetim açısından çok büyük ilerlemeler olduğunu hatırlatan Naci Çağlar, “Ancak özellikle ilimizde depreme maruz kalmış, hasar almış veya almamış tüm binalar halen büyük bir bilinmezlik ile karşı karşıyadır. Sakarya’nın depremselliği ve zemin yapısı dikkate alındığında 1997 öncesi yapılmış ve 1999 Marmara Depremini yaşamış çok katlı binaların taşıdığı riskler ortadadır. Yeni depremler yaşanabileceği gerçeğinin farkında olarak bu tür binaların depreme güvenli hale getirilmesi için üniversiteler, kamu kurumları, meslek odaları ve bu tür riskli evlerde yaşayan insanların işbirliği yapmasının önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu konuda; yetkili ve sorumlu tüm paydaşların özellikle 1997 öncesi yapılan çok katlı binalar hakkında gerekli tüm adımları kararlılıkla atmaları gerekmektedir” dedi. Rektör Yardımcısı Çağlar, şehrin bu sorununun bir an önce çözüme kavuşturulması konusunda destek vermeye hazır olduklarını da sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER