Çakma "mesih" yine çok konuşulacak

Kendisini 'Mesih' ilan etmesiyle tanınan Akyazı'da bir dönem müftü olarak görev yapan Hasan Mezarcı, Hristiyanların bayramı Noel'in başlamasını pasta keserek kutladı. Doğum günü kutlama görüntüleri sosyal medyada paylaşılırken arkadaşları, "İyi ki doğdun Mesih" diye şarkı söyledi.

Çakma "mesih" yine çok konuşulacak

Kendisini “Mesih” ilan eden eski Refah Partisi milletvekili Hasan Mezarcı’nın doğum günü görüntüleri... pic.twitter.com/OGhv2C5qGa

— Neden TT oldu? (@nedenttoldu) December 25, 2019
2000'li yılların başında kendisini "Mesih" ilan eden eski Refah Partisi milletvekili Hasan Mezarcı'nın Noel'i doğum günü diye kutlama görüntüleri sosyal medyada olay oldu.

PASTA KESİP ALKIŞ TUTTULAR
Hristiyanların bayramının 25 Aralık'ta başlamasıyla birlikte Mezarcı pasta kesti. Doğum günü şeklinde Noel'i kutlayan Mezarcının arkadaşları, "İyi ki doğdun Mesih" ifadesiyle şarkı söyledi.

HASAN MEZARCI KİMDİR?
Hasan Mezarcı, 11 Mayıs 1954 tarihinde Düzce'nin Aydınpınar Köyünde doğdu. Babası Rasim Mezarcı, annesi Fikrîye Çil; Hasan Mezarcı sekiz aylıkken boşandı. İlkokuldan sonra Düzce Merkez Kur'an Kursu'nda hafızlığını yaptı ve İmam-Hatip Okulu'na girdi. İmam-Hatip'i bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni kazandı. İlahiyat okurken medrese tahsili de aldı.

Hasan Mezarcı, öğrencilik yıllarında müezzinlik ve imamlık yaptıktan sonraki yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığı'nda ve Tarım Bakanlığı'nda memurluk yaptı. Müftülüğe Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde başladı.

Askerliğini yaparken yedek subay olarak, Adana 6. Kolordu Komutanlığı'nda Basın ve Halkla İlişkiler subayı vazifesinde bulundu.
Askerlik görevi bittikten sonra Sakarya'nın Akyazı ilçesine müftü olarak atandı. Daha sonra da İstanbul'un Ümraniye ilçesinde tayin edildi. Akyazı'da 5, Ümraniye'de ise 3,5 yıl görev yaptı.

Müftülük yaptığı bölgeden 6 Kasım 1991 tarihinde İstanbul'dan Refah Partisi milletvekili adayı olarak seçimlere girdi ve seçildi. 6 Kasım 1991 – 24 Aralık 1995 tarihleri arasında 19.dönem milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde görev yaptı.

"BEN MESİHİM"
1997 yılında çıktığı cezaevinde yatarken Allah tarafından peygamber ilan edildiğini belirterek kendisini Mesih ilan etti.

Mezarcı, hapishaneden çıktıktan sonra Almanya'ya göç etti. Üç yıl aradan sonra televizyonlarda kendisi bu sefer kulağında küpeleri, bileklerinde bilezikleri, boynunda kolyesi, sarıya boyattığı uzun saçları, elinde bastonu, tepeden tırnağa altın sarısı entarisi ile görüldü. Reha Muhtar onunla bir röportaj yaptı.

Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 'Atatürk'ün manevi şahsiyetine hakaret' suçundan kesinleşmiş 1 yıl hapis cezası alan Mezarcı, yaklaşık 3 yıl yaşadığı Almanya'dan 9 Nisan 2001 tarihinde Türkiye'ye dönünce cezasını çekmesi için gönderildiği Edirne'nin İpsala Kapalı Cezaevi'nde de 3 ay yattı. Daha sonra Ceza İnfaz Kanunu hükümlerine göre cezasını tamamlayarak 6 Mayıs 2002'de tahliye oldu.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 19:14
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
dursun bostancı
dursun bostancı - 7 ay Önce

İLAHİYAT OKUMUŞ,MÜFTÜLÜK YAPMIŞ,MİLLETVEKİLLİĞİ YAPMIŞ. HAPİS YATMIŞ. BENCE HAKKINDA CİLTLERCE KİTAP BİLE YAZILABİLİR. ALLAH HİDAYETE ERDİRSİN. ÇOK ENTERESAN BİR KİŞİLİK.

SIRADAKİ HABER