Cami önlerinde dilenmesinler diye!.. Dilencilere özel proje

Sakarya İl Müftüsü İhsan Açık, cami önlerindeki dilenci rezaletine son vermek için Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile proje geliştirdiklerini söyledi

Cami önlerinde dilenmesinler diye!.. Dilencilere özel proje

Sakarya İl Müftüsü İhsan Açık, 30 camide imam boşluğu olduğunu söyledi. Gazetemize açıklamalarda bulunan Açık, “Açıktan atamaların yapılacağı zaman kadro eksikliği olur. Biz de atama bekliyoruz. Türkiye genelinde atama yapılacak. Bizim 80 civarında ama 30’un üzerindeki camimizde eksiğimiz var. Bu rakam sürekli değişiyor. Diyanet atama yaptığında o kadrolar dolacak. Diyanet İşleri Başkanımız Sakarya’nın kadrolarıyla da ilgileniyor. Normal şartlar altında bizim diğer illere göre kadro sayımız yetersiz değil” dedi.
İZİN VERMEYECEĞİZ
Cami önünde bulunan dilencilerle ilgili de Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir proje hazırladıklarını belirten Açık, “Hutbe ve vaazlarda bu konuya değineceğiz. Şu anda bunların broşürleri hazırlanıyor. Bu projeyi Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte uygulayacağız. Dilencilerimize dilenme izni vermeyeceğiz. İhtiyaçları olduğu an onların eksiklerini gidereceğiz. Böylece kişi cami önünde dilenme ihtiyacı hissetmeyecek. Bu kardeşlerimize siz yardım etmeyin Belediye tarafından karşılanacaktır diyerek vatandaşlarımızı da yönlendireceğiz” dedi.

10 Nisan’a yetişir
İl Müftüsü Açık, Orhan Camii’ndeki restorasyon çalışmasının 10 Nisan’a kadar tamamlanacağını söyledi. Her yapılan işin kontrol edildiğine değinen Müftü Açık, “Daha önce yapılan restorasyonlarda sıva yapılıp tarihi eserler altta kalmış. Şimdi o tarihi eserler çıktığı için o eserlerin tek tek kontrol edilmesi gerekiyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü bu işi yürütüyor. 10 Nisan itibariyle bize teslim edecekler. Şu anda tavanları değişti, kazı çalışmaları yapıldı, dış cephe de çalışmalar devam ediyor” dedi. 

Serkan OK

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER