'ÇANAKKALE VE ÖNEMİNİ EN İYİ ŞEKİLDE AKTARDIK'

Sakarya Kırım Türkleri Derneği, ilimizde bir ilki gerçekleştirerek, başarılı bir projeye imza attı. Dernek başkanı Şevket Öndüç, dernek olarak bu projeyi başarılı olarak gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

'ÇANAKKALE VE ÖNEMİNİ EN İYİ ŞEKİLDE AKTARDIK'

Sakarya Kırım Türkleri Derneği Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığınca, Çanakkale Savaşlarını 100 yılı nedeniyle Çanakkale 15 adıyla oluşturulan programa "Kırım Türkleri Çanakkale'de buluşuyor" başlığında bir proje başarı ile sona erdi. Projenin ardından genel bir değerlendirme yapan Sakarya Kırım Derneği Başkanı Şevket Öndüç, proje ortakları arasında Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi, Kırım Gardaşlık Cemaatı ve Çanakkale Romanya ve Kırım Tatarları Derneği bulunduğunu belirterek,
45 KİŞİLİK HEYET
“Derneğimizin bir ilk olarak gerçekleştirdiği bu projeyi başarı ile tamamlamanın gururunu yaşıyoruz” dedi. Öndüç şöyle konuştu, “ 26-31 ekim tarihleri arasında Sakarya Kırım Türkleri Derneğimizce, üç gün Sakarya, üç gün Çanakkale'de uygulandı. Sakarya'da üç gün boyunca Kırımdan gelen 45 kişilik misafir gurup Sakarya Basını ile Tanıştırma kahvaltısı verildik. Ardından Valimiz Hüseyin Avni Coş’u ziyaret ettik. Aynı gün proje kapsamında Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi öğretim görevlilerinde Sayın Doç Dr Zekiya Mamutova ile Doç Dr Bekir Mamutov, TRT Program Direktörü ve Kırım Milli Meçlis Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay ile İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisi Doç Dr Kutluk Kaan SÜMER hocaların katılımıyla " Kırım Türkleri Çanakkalede Buluşuyor” adı ile konferans vererek, projemizin ana teması olan Çanakkale Savaşları hakkında heyeti bilgilendirdik.”
ÇANAKKALE TURU
Heyetin ilimizde bulunduğu süre içinde SAÜ Rektörü Muzaffer Elması ve ardından ilimizde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu ile bir araya geldiklerini belirten Öndüç, “29 Ekim günü Çanakkale'ye hareket edilmiş ve yol güzergâhı boyunca Çatalca Kırım Türkleri Derneğimiz ziyaret edilerek Çatalca'da bulunan Kırım Hanlarının mezarlıkları ziyaret edildi. Programın Çanakkale bölümünde ise Çanakkale Valimiz ve 18 Mart Üniversitemiz ziyaret edilmiştir. Ayni şekilde 18 mart Üniversitemizle Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi arasında birlik ve beraberlik antlaşmalarını içeren bir dizi antlaşmalar imzalandı.. Program boyunca Çanakkale Savaşlarını önemini belirten söyleyişiler ile savaşın geçtiği alanlar ziyaret edilmiş ve şehitlikler deniz müzelerini yanı sıra bir cephenin bulunduğu alanlara tüm katılımcılarımıza anlatılmıştır” diyerek bilgi verdi. Öndüç, projenin hedefine ulaştığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE