Çark Caddesi'nde camlara bu yazıyı astılar!

Girişler "HES kodu" zorunluluğu getirilen kentin en işlek caddelerinde esnaf yeni sektör oluşturdu. İş yerlerinin camlarına "HES kodu alınır" yazısı asan esnaf, 3 ile 5 TL arasında fiyatlara vatandaşlara hes kodu veriyor. Konuyla ilgili konuşan SESOB Başkanı Hasan Alişan, "Bu esnafın salgınla mücadeleye ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Tebrik ediyorum" dedi

Çark Caddesi'nde camlara bu  yazıyı astılar!

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK

Sakarya'da pandemi sürecinde zor günler geçiren esnaf, para kazanmak için her gün yeni formüller üretiyor. Kendi alanları dışında ya da yaptıkları işle alakalı sürekli bir yenilik üretmeye çalışan esnafın son girişimi pandemi süreciyle alakalı oldu. Özellikle Kasım ve Aralık ayında dükkanın kirası ve masraflarını ödeyebilmek için çabalayan esnaf vatandaşlara parayla "HES kodu" almaya başladı.

UYGULAMA BAŞLAMIŞTI

Şehrin en işlek noktaları Çark Caddesi, Dar Sokak, İtfaiye Caddesi gibi cadde ve sokaklara giriş-çıkış için Aralık ayı başında "HES kodu" zorunluluğu getirilmişti. Caddeye girişi sırasında "Hayat Eve Sığar" uygulamasından HES kodu alan veya SMS ile koda ulaşan vatandaş, görevlilere bunu gösterdikten sonra caddeye giriş yapabiliyor. Ancak kodu alamayan kişiler, çevredekilerden yardım istiyor. Durum böyle olunca, ihtiyacı fark eden esnaflar 3 ile 5 TL arasında değişen fiyatlara "kod alma" hizmeti vermeye başladı.

SALGINA VERİLEN ÖNEMİ GÖSTERİR

Çark Caddesi ve çevresindeki bazı iş yerleri, camlarına "HES kodu alınır" gibi yazılar astı. Esnaf, uygulama başladığı günden bu yana bölgede yeni bir sektör oluşturdu. Konuyla ilgili konuşan Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odalaları Birliği(SESOB) Başkanı Hasan Alişan,"Vatandaşımız, zahmete katlanıpta teknolojiden istifade edemiyor ise hizmet verilecek. Bunun da bedeli olacaktır. Herkes HES kodu almayı öğrenmeli. Ben bilmiyorum derse bizim esnafımız bu hizmeti verebilir, engel yok. Zor günler geçiren esnafımız bazı konularda fırsat oluşturabilir çünkü bir şekilde para kazanmalılar" dedi.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020, 13:14
banner3
YORUM EKLE