banner67

Çark Caddesi uçtu! 35 milyon TL'ye iş yeri

Sakarya’nın en işlek caddelerinde kiralar ve satış fiyatları 2 yılda yüzde 30 arttı. Emlakçılar çevre illerdeki işlek caddelerde kira bedellerinin bu kadar yüksek olmadığını söylüyor. Çark Caddesi’nde 35 milyon TL’ye ilana koyulan iş yerleri, 110 bin TL’ye kiralanan dükkanlar var. Bölge esnafı özellikle pandemi sürecinde kazancının büyük bölümünü kiraya verdi.

Çark Caddesi uçtu! 35 milyon TL'ye iş yeri

sakaryayenihaber.com-Azim ÇELİK'in özel haberi

EN GÖZDE CADDELER

Sakarya’nın Çark Caddesi, bölgenin cazibe merkezi. Haliyle şehrin vitrininde yer almak, mülk edinmek artık pek kolay değil. Bu caddenin yanı sıra her gün binlerce insanın gezip, dolaştığı, alışveriş yaptığı cadde ve sokaklarımız var. Bunlar arasında Dar Sokak, Yuvam Sokak, Şal Sokak, Atatürk Bulvarı, İtfaiye Caddesi gibi noktalar yer alıyor. Buralarda yaşanan hareketlilik, kira ve satış bedellerinden de anlaşılabiliyor. Birbirinden farklı sektörden yüzlerce ticaret insanı buralarda ekmeğini kazanıyor.

HER ŞEY DEĞİŞTİ!

Belirttiğimiz noktalarda ticaretin seyri son 2 yılda oldukça değişti. Satılık veya kiralık dükkanlara biçilen bedeller dudak uçuklatır rakamlara ulaştı. Emlak sitelerinde dükkan satın almak veya kiralamak isteyenler fiyatları gördüklerinde artık bir kez daha düşünüyor. Çark Caddesi ve çevresindeki kira bedelleri 2 yılda yüzde 30 seviyesinde yükseldi. Cadde üzerinde 110 bin liranın üzerinde kira veren işletmeler, satış sitelerinde 35 milyon TL’den fazla fiyata satılan dükkanlar yer alıyor.

KOMŞULARDAN PAHALIYIZ

Bölgeye hakim olan emlakçılar ilimizdeki taşınmazların kira ve satış bedellerinin komşu illere göre pahalı olduğunu söylüyor. 15 yıldır Çark Caddesi’nde emlakçılık yapan Fatih Çeken, “Çark’ta 100 metrekare dükkanlar 25 bin TL, 300-400 metrekare olanlar 75 bin ile 90 bin arası. Serdivan’da ise 200 metrekare dükkanlar 20-2 bin bandında. İki yılda yüzde 30 arttı. Kira artışlarında son olarak yüzde 7-8 zam yapıldı. TEFE-TÜFE ise yüzde 12.5 oldu. Esnaflar ise işlerin durgunluğundan mağdur. Başka şehirlerde bedeller bu kadar yüksek değil. Bolu, Düzce, Kocaeli gibi illerden pahalıyız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2020, 18:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan demir
Hasan demir - 5 ay Önce

Çark caddesi eskiden di yavaş yavaş değerini kaybediyor insanlar serdivana doğru yöneliyor boşuna bu paraları istemesinler

Yılmaz Kaya
Yılmaz Kaya - 5 ay Önce

Oh ne güzel 1 senede bir dükkan parası

Çeşme meydanı esnafı
Çeşme meydanı esnafı - 5 ay Önce

Hele ki bu dönemde bu kiraları veren varsa zekasını sorgulamak lazım, Cadde 54 açıldığı gün ÇARK CADDESİ bu kafayla sadece mazide kalır!!!! Kurumsala kiralarım arkama bakmam devri bitti beyler!!! Artık kurumsalda akıllandı. Yani dükkan sahipleri rüya sona erdi