Çark Mesire’nin ismi yaşayacak

Adapazarı’nın geçmişinde önemli bir yeri olan Çark Mesire, Millet Bahçesi’ne dahil edilmesiyle tarihe karıştı. Ancak, tarihi bölgenin isminin yaşatılması için çalışma yapılacağı öğrenildi

Çark Mesire’nin ismi yaşayacak

sakaryayenihaber.com-Serkan OK

Çark Mesire, 19’uncu yüzyılın başlarında yeni bir kent olan Adapazarı için en önemli mesire alanıydı. Yılların geçmesiyle Çark Mesire gelişirken tanınırlığı da arttı. Öyle ki içkili ve içkisiz gazinolarıyla hem dönemin en ünlü ses sanatçılarına hem de Kocaeli ve İstanbul’dan özel programlar yaparak gelen vatandaşlara ev sahipliği yaptı. Eski Adapazarlılar için bir hatıra defteri gibi olan Çark Mesire, 1990’lı yılların sonlarından itibaren ise huzur veren yapısı, çay bahçeleri ve lunaparkıyla yeni neslin de vazgeçilmez mekanlarından oldu. 

MİLLET BAHÇESİ
2018 Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği Millet Bahçesi projesine daha sonra Çark Mesire de dahil edildi. Proje kapsamında lunapark kaldırıldı, çay bahçeleri yıkıldı ve alan Millet Bahçesi olarak yeniden düzenlendi. Eskiden Çark Deresi’nin geçtiği alandaki havuzun yerine de yenisi yapılırken, köprü yıkıldı. Nasıl olduysa tarihi kapı korurken, üzerindeki Çark Mesire Yeri ibaresi kaldırıldı. Şimdi ise en azından Çark Mesire isminin anılması için adımlar atılıyor. 

AKBAY ÇAĞRI YAPMIŞTI
CHP Adapazarı Meclis Üyesi Haluk Akbay, Sakarya’nın merkezinde bulunan Çark Mesire isminin yok olmaması için Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşleri Daire Başkanı Resul Narin’e seslenmişti. Çağrı sonrası Narin, CHP’li Akbay ve CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin’i makamında ağırladı. Görüşme sonrası gazetemize değerlendirmede bulunan Başkan Çetin, Büyükşehir Kültür ve Sosyal İşleri Daire Başkanı Resul Narin’in Sakaryalı olması nedeniyle birikimlerini gördüklerini söyledi. 

CHP’DEN TEŞEKKÜR 
Başkan Çetin, “Belediye Meclis Üyemiz sayın Haluk Akbay, geçtiğimiz günlerde Sakarya için önemli bir yer olan Çark Mesire alanının yaşatılması için ilgililere çağrıda bulunmuştu. Bu kapsamda Resul Beyi bizleri makamında ağırladı ve bu konuda hassas olduklarını ifade etti. Çark Mesire isminin unutulmaması için gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi, bizlerde bu noktada emeği geçen ve hassasiyet gösteren herkese teşekkür ediyoruz” dedi. 

FİKİR ALIŞVERİŞİ 
Sakarya ve Adapazarı üzerine konuşulan bir görüşme yapıldığını ifade eden Akbay ise, “Resul Bey ile görüşmemizde kültür ve sanat konusunda şehrimize nelerin yapılması gerektiği noktasında fikir alışverişinde bulunduk. Bununla ilgili gerekli notlar alındı. Sayın Narin, her zaman kapılarının açık olduğunu ifade etti, bu noktada kendilerine sonsuz teşekkür ediyoruz. Çark Mesire ismi yaşatılacak. Bu isim Sakarya için önemli bir yer. İnşallah Sakarya’mız için daha da güzel işlere imza atacağız” şeklinde konuştu. 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 22:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çeşme Meydanı Esnafı
Çeşme Meydanı Esnafı - 2 ay Önce

HEP AYNI BOZ YENİDEN YAP... AMA YETMEZ DAHA FAZLASINI YAPIN... BİZ HERŞEYİN DAHA FAZLASINI HAKEDİYORUZ.