Çarpıcı sözler: Ak Partili o isim firma ortağıydı!..

Sayıştay raporunda yüklenici firmaya 751 milyon lira fazla ödeme yapıldığı tespit edilen Adapazarı - Karasu demiryolunu yargıya taşıyan sendikadan dikkat çeken açıklamalar geldi

Çarpıcı sözler: Ak Partili o isim firma ortağıydı!..

sakaryayenihaber.com - 
2010 yılındaki ihaleyle birlikte yapımına başlanan Adapazarı - Karasu Demiryolu hattı projesinde çalışmalar 3 yıl sonra durduruldu. 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı geçtiğimiz yıl projenin revize edilerek çalışmaların 2021 yılında yeniden başlayacağını duyurdu. 

Sayıştay'ın 2019 yılına yönelik denetimlerinde ise proje ilerlememesine rağmen yüklenici firmaya 751 milyon 538 bin lira fazla ödeme yapıldığı tespit edildi 

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası da sayıştayın önceki raporlarında da usulsüzlüğün ortaya çıktığını ancak yargı sürecinin başlatılmadığına dikkat çekerek suç duyurusunda bulundu. 
İstanbul/Kartal'daki Anadolu Adliyesi'nde suç duyurusunda bulunan sendika sürece ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. 


SENDİKADAN YAPILAN AÇIKLAMANIN TAMAMI ŞU ŞEKİLDE:

“Devlet sadece şu an en az 500 milyon TL zarara uğratıldı! Karasu-Adapazarı demiryolu alt yapı inşaatında ortada kocaman bir hiç var”

Bilindiği üzere, 02 Kasım 2010 tarihinde, Adapazarı-Arifiye arasındaki demiryolu hattı ile Sakarya/Karasu’da mevcut bulunan liman ve sanayi tesisleri arasında bağlantıyı sağlayacak olan, 73 km. uzunluğundaki “Adapazarı-Karasu Limanları ve Sanayi Tesisleri Demiryolu Bağlantısı Alt Yapı İnşaatı işinin” ihalesi yapılmış, 05 Nisan 2011 tarihinde de yaklaşık 320 milyon TL bedel üzerinden ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzalanmıştı.

Aradan geçen 10 yıllık süreçte, Sayıştay tarafından yapılan denetimlerde; birçok usulsüzlük, mevzuata aykırı uygulamalar, kamuyu zarara uğratma ve ihale bedelinin 3 katına varan hukuk dışı hak ediş ödemesi vb. birçok şey rapor altına alınmış ve 2017, 2018 ve 2019 Sayıştay raporlarında bu hususlar belirtilmişti.

Özellikle 2019 Sayıştay raporunda;  “İdare tarafından 24.12.2018 tarihinde düzenlenen 11 nolu kesin hak ediş ve kesinleşmiş yargı kararları sonucunda yükleniciye fiyat farkları dahil toplam yaklaşık 825 milyon TL ödeme yapılmış olunmasına karşın, mevcut işte gelinen son durum itibarıyla sadece 20 kilometreden az bir alanda zemin ıslah çalışmalarının tamamlanabilmiş olduğu ve işin fiziki gerçekleşme oranının ancak %23 mertebesine gelebildiği anlaşılmıştır” ifadelerine yer verilmişti.

Halbuki, yer tesliminin yapıldığı 20 Nisan 2011 yılından itibaren 750 takvim günü içerisinde, 73 km. uzunluğundaki bu çift hatlı demiryolu altyapı inşaatının üzerindeki köprüler, viyadükler ve diğer sanat yapıları ile birlikte 320 milyon TL’ye yaptırılması şartı var idi. Ancak Sayıştay raporunda da belirtildiği üzere; kamu ihale mevzuatına ve işin sözleşmesine aykırı biçimde, 2013 Mayıs’ında bitmesi gereken bu iş hem tamamlanmamış, hem de ihale bedelinin hemen hemen 2,5 katı oranında üstüne çıkılmış ve yapılan bunca usule aykırı ödemeye rağmen, işin sadece %23’ü gerçekleşmiştir.

Sayıştay raporunda; “normal şartlarda, sözleşme bedeli içinde veya mevzuatın öngördüğü yasal iş artışı sınırları dâhilinde tamamlanamayacağı anlaşılmış olmasına rağmen, sözleşme bedeli tamamlandıktan sonra tasfiyesine gidilmesi gerekirken, İdare tarafından yüklenicinin sözleşme bedeli tamamlandıktan sonra dahi iş artışı yapıldığı” tespit edilerek, bu yolla devletin nasıl zarara uğratıldığı açıkça gözler önüne serilmiştir.

Sayıştay’ın yaptığı bir diğer önemli tespit ise; “geçici kabul heyetindeki 5 kişiden 4’ünün, aynı zamanda kontrol teşkilatında da olmasının, mevzuata aykırı ve etik dışı olması ve bunun ciddi şaibeler yarattığı” gerçeğidir.

Öte yandan, söz konusu demiryolu için Karasu’da yapılan köprü ayağı, belediye tarafından mahkeme kararıyla trafiği engellediği gerekçesiyle yıkılmış olup, bu da devletin zarar hanesine yazılmıştır.

Tüm bu usulsüzlükler ve devletin zarara uğratılması konuları ve yaşananlar, geçtiğimiz günlerde tekrar yerel ve ulusal basına yansımıştı. Sözcü gazetesinin 03 Aralık 2020 tarihli manşet haberine göre ise; ihaleyi alan firmanın ortağı AKP’den milletvekili aday adayı olan bir kişi idi.

Gerek basına yansıyan bu haberler, gerekse de özellikle son 3 yıldır Sayıştay raporlarında, usulsüzlükler ve devleti zarara uğratma suçları açıkça belirtilmesine rağmen, bugüne kadar konuyla ilgili Savcılıkların re’sen işlem yapmadığı, konuyla ilgili bir dava açılmadığı anlaşılmıştır.

Aynı zamanda konunun “yürütme anlamında” 1.derecede muhatabı olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın hiçbir idari tahkikat yürütmediği ve konuyu yargıya götürmediği de anlaşılmaktadır.

Devletin göz göre göre zarara uğratılmasına ve bu gerçekler, Sayıştay tarafından açıklanmasına rağmen, sessiz kalınması kabul edilemezdir. Bu yüzden demiryollarında örgütlü olan sendikamız Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası(BTS) toplumsal sorumluluk göstererek, bugün itibariyle, konuyla ilgili suç duyurusunda bulunmuştur. Aynı sorumluluğu ve duyarlılığı, başta adli makamlar olmak üzere, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından da beklemekteyiz. 15.12.2020

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 08:07
banner3
YORUM EKLE