CEMİL MERİÇ'Lİ ÖĞRENCİLER ANTİKACIDA DERS İŞLEDİ

Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Edebiyat Öğretmenleri Ercan Yılmaz’ın öncülüğünde şehrimizin tanınmış işadamlarından Vahit Serbes’in sahibi olduğu antikacı dükkanında nostalji dersi işledi.

CEMİL MERİÇ'Lİ ÖĞRENCİLER ANTİKACIDA DERS İŞLEDİ

NESNELER
Edebiyat dersinde Rilke ile Rodin arasında geçen “Nesnelere yakın olmayı deneyin! Nesneler sizi terk etmeyecektir.” diyalogundan nesne-insan ilişkisine yeni bir bakış açısı geliştirmeye çalışan öğrenciler, edebiyat derslerini bir antika dükkânında, nesnelere yakın bir şekilde geçirdi. Derse Gaston Bachelard’ın Mekânın Poetikası, Charles Dickens’ın Antikacı Dükkânı, Stefan Zweig’in Sahaf Mendel, Rilke’nin Şey Şiirleri gibi kitaplarını ve Adorno’nun Lirik Şiir ve Toplum Üzerine makalesini, okuyarak hazırlanan öğrenciler, edebiyat öğretmenleri Ercan Yılmaz‘ın gözetimindeydi.
TECRÜBE
Öğrenciler derse öncelikle mekânın sahibi olan ve çocukluğundan bugüne kadar antikacılıkla uğraşan Vahit Serbes’in tecrübelerini, eskimiş bir plaktan çıkan müzik sesi eşliğinde dinlemekle başladı. ‘Antika işinin bir tutku olduğunu ve kalbinin bu iş ile attığını’ söyleyen Vahit Serbes, Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin çok iyi bir donanıma sahip olduğunu ve onları mekânında ağırlamaktan çok büyük mutluluk duyduğunu da dile getirdi.
Nesnelere anlam kılan mekânın, eylemi çağıran bir yönünün olduğunu bilen öğrenciler; nesnelere bakıp, plaktan çıkan müzik tınısını dinleyerek notlar aldılar ve mekânı adeta okudular. Baktıkları, dokundukları her nesnenin tarihi bir kostümle örtülmüş hissine kapıldıklarına da belirten öğrenciler, unutamayacakları bir müşteri-antikacı diyaloğuna da şahit oldular. 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE