Cennetimiz buhar oluyor: Video çekip böyle seslendi!

Kurak geçen son günlerde yer yer 30 metreye kadar çekilen Sapanca Gölü'ndeki son manzara yürekleri acıttı. Kaydettiği videoyla vatandaşlara seslenen Mehmet Ömür Ayan,"Su çekilmiş, dikkatli olmak zorundayız. Lütfen su kaynaklarımızı dikkatli kullanalım" diye konuştu

Cennetimiz buhar oluyor: Video çekip böyle seslendi!

SAKARYAYENİHABER.COM-AZİM ÇELİK

Türkiye genelinde ve Sakarya'da son dönem oldukça kurak geçti. Ülke genelindeki tüm tatlı su kaynakları "alarm" vermeye başladı. Doğal cennetimiz Sapanca Gölü'nde telhike çanları çalıyor. 

Yağışın az olduğu, kurak geçen sonbahar döneminde su oldukça çekildi. Gölde oluşan son manzara görenlerin içini acıttı. 

Sakarya ve Kocaeli'nin içme suyu ihtiyacını karşılayan gölün yer yer 30 metreye kadar çekildiği görüldü. Eğer yağış olmazsa önümüzdeki süreçte tehlike sınırı geçilmiş olacak.

Göl kenarında görünen acı manzarayı görüntüleyen Mehmet Ömür Ayan, vatandaşlara "kaynakları dikkatli kullanalım" çağrısı yaptı. 

Ayan, "Ne kadar geri çekildiğini gözlerinizle görebilirsiniz. Yaklaşık 20 metre falan çekilmiş. Doğamıza sahip çıkalım. Su kaynaklarımızı artık dikkatli kullanmamız gerekiyor. Sadece bu değil, insanoğlu ormanları ve ağaçları yok ettikten sonra doğanın dengesini bozuyor. Kaynaklarımızı daha dikkatli kullanmak zorundayız. Bir tarafta kuraklık, bir tarafta yeşillik. Manzara bu şekilde." diye konuştu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi ekipleri, gölün daha fazla kurumaması için çalışma yürütüyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 13:28
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Atilla Çömlekçioğlu
Atilla Çömlekçioğlu - 2 ay Önce

Mehmet ömür ayan kardeşimiz güzel şeylere deyinmiş gözlemleri iyi başarılar

Elagözlü
Elagözlü - 1 ay Önce

Valla yazıl günah hakka giriyorlar benim vicdanım çok rahat ben çok idareli kullanıyorum su faturası 20 TL geliyor

eeee
eeee - 1 ay Önce

o kadar akp ye oy veriyor sakarya halkı bir kanalda buraya yapıversin sakarya nehrini sapanca gölüne sapanca gölünüde izmit körfezine panama kanalı gibi bir sistem yapsınlar boş yere istanbula yapacakalarına.

Murat Aydemir
Murat Aydemir - 1 ay Önce

Derelerden akan suyu su fabrikalarina peşkeş çekildi yerde vatandaşın ne suçu var aga . Yasakla bakalım o göl her mevsim dolu olmuyomu. Her dönen bu şekilde değilmi zaten .