Çevre Platformu'nda termik santral tartışması

Çevre Platformu'nda termik santral tartışması

Çevre Platformu'nda termik santral tartışması

Türkiye Çevre Platformu'nun Büyükakten Kültür Merkezi'nde düzenlediği panelde Karasu'ya kurulması düşünülen termik santral ve çimento fabrikası tartışıldı.


Türkiye Çevre Platformu, Büyükakten Kültür Merkezi'nde (BKM) bir panel düzenleyerek Karasu'ya kurulması düşünülen kömüre dayalı termik enerji santrali ile çimento fabrikasını tartışmaya açtı. Panelde termik santral ile çimento fabrikaları hakkında bilgi verilirken, çevreye ve sosyal yaşama etkileri de değerlendirildi. Türkiye Çevre Platformu Yöneticisi Hüseyin Genç, panelde termik santral ile çimento fabrikası hakkında bilgi verdi.
Gelişmiş ülkeler
Toplantıya ayrıca sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile akademisyenler Prof. Dr. Tanay Sıtkı Uyar ile SAÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Mahmaz Gümrükçüoğlu ve elektrik mühendisi Adnan Borazancıoğlu da katıldı. Panelin açış konuşmasını yapan Hüseyin Genç, gelişmiş ülkelerin 50'li yıllarda kurulan termik santrallerden vazgeçmelerine rağmen Türkiye'de bu enerji konusunda termik yatırımların tartışma konusu olduğunu belirtti.
Enerji yatırımları
Ülkemizde son yıllarda enerji açığı gerekçe gösterilerek kömüre dayalı termik enerji yatırımlarına hız verildiğini ve bu santrallerin sayısının hızla arttığını belirten Genç, 'Santral sayısını arttırmak üzere ihaleler yapılıyor. Termik santrallerin getirisi, götürüsü nedir iyice araştırılması gerekir. Unutulmamalı ki, termik santral insan sağlığı açısından son derece tehlikeli bir yatırımdır' diye konuştu.
Ayrıntılı araştırma
Yrd. Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu ise termik santrallerin kurulduğu illerde yapılan araştırmalardan söz ederek, bu enerji yatırımlarını çevreye zararları üzerinde durdu. Gümrükçüoğlu, 'Termik santraller sadece kuruldukları alanı değil çok daha geniş bir bölgeyi etkilemektedir' dedi. Santral yatırımlarının istihdam sağladığını da anlatan Gümrükçüoğlu, 'Ancak bu yatırımlar iyi ve kötü yanlarıyla ayrıntılı bir şekilde araştırıldıktan sonra hayata geçirilmelidir' dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE