CHP'li kadınlardan o cinayetlere tepki!

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu, son günlerde tekrardan gündeme gelen kadın cinayetleriyle ilgili, “Biz kadınlar isyanımızla büyüyüp, kararlılığımızla kazanacağız” dedi.

CHP'li kadınlardan o cinayetlere tepki!

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ve CHP'nin 81 İl Kadın Kolları Başkanı eşzamanlı olarak son günlerde tekrardan meydana gelen kadın cinayetleriyle ilgili basın açıklaması yapıldı. Sakarya’daki açıklamayı, 16 İlçe Kadın Kolları Örgütü adına İl Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu yaptı.

“HEPSİNİN HİKAYESİ AYNI”

Özgecan Aslan, Şule Çet, Ceren Özdemir, Gülistan Doku, Pınar Gültekin ve daha binlerce kadının hepsinin hikayesinin aynı olduğunu vurgulayan Çeroğlu, “Sırf hayır dediği için boşandığı, ayrıldığı veya hiç birlikte olmak istemediği için katledildiler!
Boşanan kadınları sapkın hayatlar yaşamakla suçlayanlar, boşanmalarını ne pahasına olursa olsun engellemek için mecliste komisyonlar kuranlar, şiddete ilişkin koruma kararları almamızı sağlayan 6284 sayılı yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar, katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur” dedi. 

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ HUKUKİ GÜVENCEMİZ”

İstanbul Sözleşmesi’nin hukuki güvenceleri olduklarını söyleyen Çeroğlu, “İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alıp sözleşmeden çekileceğini söylemek kadına yönelik şiddeti teşviktir. Biz kadınların susmaya, itaat etmeye, birbirimizi yalnız bırakmaya, şiddetle yaşamaya ya da canımızdan olmaya hiç niyetimiz yok! Bilin istiyoruz: Biz yasta değil, isyandayız! Evimizdeki, iş yerimizdeki, memleketimizdeki tüm kadın düşmanları ile yaşamak için savaşacağız” diye konuştu. 

“CUMHURİYET BİR KADIN DEVRİMİDİR”

Çeroğlu son olarak şunları söyledi; “Cumhuriyetle kazandığımız haklarımızı kısıtlayan zihniyete, birlikte karşı koyacağız. Cumhuriyet bir kadın devrimidir, İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmak, Cumhuriyet değerlerini tartışmaya açmaktır. Hangi görüşten, düşünceden, etnik kimlikten, kültürden olursa olsun toplumun her kesiminden kadınların yaşaması, söz sahibi olması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz kadınlar isyanımızla büyüyüp, kararlılığımızla kazanacağız. “Kadın gülüşlerimizi” esir almanıza izin vermeyeceğiz. Biz; kadınız! varız! eşitiz! haklarımızın bilincindeyiz. Biz kadınız, direnişin ta kendisiyiz. Yaşasın kadınlar! Yaşasın mücadelemiz!” Serkan OK

Sakarya Yenihaber

YORUM EKLE