CHP'li Keleş o olayı yorumladı: "Provokasyon"

Sakarya'da meydana gelen fındık işçileri ile ilgili olay için CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, yerinde işçi çavuşlarıyla görüştü. “Türk-Kürt çatışması” şeklinde verilen haberlere CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş’ten sert tepki gösterdi.

CHP'li Keleş o olayı yorumladı: "Provokasyon"

 Sakarya’nın Kocaali ilçesinde faaliyet gösteren fındık bahçesi sahipleri ile bahçede çalışan mevsimlik tarım işçileri arasında yaşanan tartışma sosyal medya platformlarında ve bazı haber sitelerinde “Kürt kökenli işçilere saldırı” şeklinde verilmesi kentte büyük tepkiyle karşılanmıştı. Sakarya Valiliği’nin inceleme başlatmasının ardından olayın Türk-Kürt çatışmasıyla ilgisinin bulunmadığı, bahçe sahibi ile çalışanlar arasındaki tartışma olduğu ortaya çıkmıştı.

 “Türk-Kürt çatışması” şeklinde verilen haberlere CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş’ten sert tepki gösterdi. Keleş yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi fitneyle bozmak isteyenleri şiddetle kınıyorum. Sosyal medya kalemşörleri uzaktan ahkâm kesmesinler ve her kültürü kucaklayan Sakarya’mızı karalamasınlar!”

“BU PROVOKASYONLA TÜM SAKARYA ZAN ALTINDA BIRAKILMIŞTIR”

Fındık bahçesinde yaşanan olayı değerlendiren CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, sosyal medyada provoke edilen Türk-Kürt çatışmasının Sakarya’da asla yaşanmayacağını savundu. CHP’li Ecevit Keleş, “Her kültürü barındıran Sakarya ilimizle ile ilgili sosyal medyada mevsimlik işçilerle bahçe sahibi arasında yaşanan tartışmanın Türk-Kürt ayrımcılığı meselesine getirilmesini kınıyorum. Bu provokasyonla hem fındık bahçesi sahiplerimiz hem de Sakaryalı hemşerilerimiz zan altında bırakılmışlardır. Oysa fındıkçılarımız her yıl misafir olarak gördükleri tarım emekçilerimize kendilerinden birileri gibi davranmakta ve de onların bir saç teline zarar vermeyi bırakın, onları bir kardeş bir dost bir evlat gibi görmektedirler” dedi. Keleş, “Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi fitneyle bozmak isteyenleri şiddetle kınıyorum. Sosyal medya kalemşörleri uzaktan ahkâm kesmesinler ve her kültürü kucaklayan Sakarya’mızı karalamasınlar!” açıklaması yaptı.

İŞÇİ ÇAVUŞLARIYLA GÖRÜŞTÜ

Bölgedeki işçi çavuşlarıyla görüşmeler yaptığını kaydeden CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, “Sakarya da şu an yaklaşık 60 bin civarında çalışan mevsimlik tarım işçimiz var. Yaptığım görüşmelerde tartışma yaşanan işçilerin geldikleri günden beri sorun çıkardığını ifade ettiler. İşçi çavuşlarının da bana aktardığı gibi, yaşanılan olay münferit olarak yaşanmıştır. 60 bin kişinin çalıştığı bir sektörde sosyal medyada söylenildiği gibi bir ayrım yapılsaydı, bu olaylar sistematik bir hale gelirdi. Diğer çalışılan yerlerde hiçbir sıkıntının yaşanmadığına bu bağlamda dikkat çekerim” dedi.

“DEVLET, O EMEKÇİLERE KENDİ MEMLEKETLERİNDE İŞ BULAMIYOR, BU EN TEMEL SORUNDUR”

Özellikle Doğu illerinden Sakarya’ya gelen mevsimlik tarım işçilerinin memleketlerinden uzak bölgelere kadar iş bulma umuduyla gelmek zorunda bırakılmasının en temel sorun olduğuna dikkat çeken Keleş, “Bu tarım emekçilerimiz maalesef kendi memleketlerinde iş bulamıyorlar. Devlet, onlara kendi doğup, büyüdükleri, yaşadıkları yerde iş veremediği için o emekçi kardeşlerimiz buralara kadar yaşamlarını idame ettirebilmek için geliyorlar. Devletin öncelikle bu soruna ivedilikle çözüm bulması gerekmektedir” dedi.

   

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2020, 15:37
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kayıboyu
Kayıboyu - 5 ay Önce

Sayın Keleş, mevsimlik tarım işçiliği hatırlayabildiğim kadarıyla 1990 yıllardan yani geçmiş iktidarlardan beri var. Bu eksikliğimizi bu iktidara bağlamak gereksiz. Tarım işçileri ürün hasadına göre karadeniz'e, marmara'ya, ege'ye, iç anadoluya, akdeniz'e ve hatta trakya'ya gitmişlerdir. Bilgilerinize.