CHP'li Özkoç: "Sakarya'da gerekli tedbirler alınmadı"

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, devletin salgına karşı tedbirlerde sürü taktiği uyguladığını ileri sürerek, “Ölen ölecek kalan sağlar bizimdir diye hareket edilmiştir. Bu da bir felaketi ortaya koymuştur” dedi 

CHP'li Özkoç: "Sakarya'da gerekli tedbirler alınmadı"

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, tüm dünyada etkisini halen sürdüren kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirler, Sakarya’daki kovid-19 mücadelesi, yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranları, salgın sürecindeki eğitim ve Tank Palet Fabrikası’ndaki son durum ile ilgili konuları gazetemize değerlendirdi. Özkoç, kovid-19’un başladığı tarihten itibaren Türkiye’de ciddiye alınıp, başlangıcında gerekli tedbirlerin alınmadığını ileri sürdü. 

‘DENEME VE YANILMA YÖNTEMİ’

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) salgınla ilgili ciddi açıklamalar yaptığını vurgulayan Özkoç, “Ama biz, deneme ve yanılma yöntemiyle salgına karşı tedbir alma yolunu tercih ettik. Maçlar seyircili oynanıyor, bir müddet sonra kapatılıyor. Ardından ‘sokağa çıkma yasağı var’ diyoruz. Sokağa çıkma yasağı 2-3 saat öncesinden söyleniyor, yüz binlerce insan sokağa çıkıyor ve daha çok bulaşıcı oluyor. Milyarlarca doları har vurup harman savuracağına, hıfzıssıhha kanunlarına uygun olarak mağdur olan esnafı, çalışamayan insanları, belli bir süre evde tutup, salgını gerekli ciddi önlemini alıp bunlara da gerekli ödemeler yapabilseydin, şimdi salgın bu noktada olmazdı” diye konuştu.
 ‘TEDBİRLER KEYFİ OLMAMALI’

‘Tedbirleri keyfiyete bırakmamak gerekir’ diyen Özkoç, “Gerekli tedbirler alındı mı, alınmadı mı? Bunu kontrol etmek gerekiyor. Sağlık Bakanlığı her gece çıkıp rakam veren bir bakanlık olmamalı. Bunun dışında denetleme yapılmalı. Sakarya’da bununla ilgili gerekli tedbirler alınmamıştır. Sakarya’da bir inşaat şantiyesinde çalışan işçiler esnafla ilgili defalarca uyarılar yapmamıza rağmen görülmüştür ki Sakarya’da gerekli tedbirler alınmamıştır. Sürü taktiği yani ‘ölen ölecek, kalan sağlar bizimdir’ diye hareket edilmiştir. Bu da bir felaketi ortaya koymuştur” ifadelerini kullandı. 

‘3’ÜNCÜ SINIF YOĞUN BAKIMLAR DOLU’

Üçüncü sınıf yoğun bakımlarının Sakarya’da yüzde 100 dolu olduğunu ileri süren Özkoç, “Diyorlar ki, Sakarya’daki yoğun bakımın yüzde 70’i doludur. Aslında 3’üncü sınıf yoğun bakım ünitelerinin yüzde 100’ü dolu. Zaten 1’inci ve 2’nci sınıf yoğun bakım üniteleri bizim anladığımız yoğun bakım ünitesi değil, oraları ilk müdahale yerleri gibi algılamamız gerekiyor. Asıl yoğun bakım diye adlandırılan 3’üncü sınıf yoğun bakım üniteleri tamamıyla dolu hatta Türkiye’de de dolu. Rakamlar gerçek değil daha fazla. Yeniden sokağa çıkma yasaklarının geleceğini düşünüyorum. Çünkü bununla baş edemeyecekler. Zaten bunun alt yapısını hazırlamaya başladılar ama bundan sonra sokağa çıkma yasağının gelmesi bizi pandemiden korur mu? Onu bilemiyorum” şeklinde konuştu. 

‘PARASI OLAN EĞİTİM ALAMIYOR’

Eğitim sisteminde parası olanın eğitim aldığını, olmayanın alamadığını söyleyen Özkoç, “MEB 5,6 milyar olan 2020 yatırımda bütçesinde fazla olan 5,78 milyar lirayı özel okullara destek olarak veriyor. Aklınız alabiliyor mu? Yani eğer sizin çocuğunuz bir işçi ya da esnaf çocuğuysa eğitim alma şansı sıfır. İşte bu iktidarın milletine verdiği değer buradan anlaşılıyor. Diğer taraftan bazı evlerde bilgisayar ve TV bulunmadığı için çocukları eğitim alamıyor. Sakarya’da 2 bin 973 kişi internete ulaşamadığından dolayı eğitim alamıyor. Bugün EBA sistemi her yerde çökmüş. Yaptığım tweet paylaşımlarımdaki uyarılardan dolayı yüzlerce insan beni arıyor. ‘Bizimde çöktü, çocuklarımız eğitim alamıyorlar bizim çocuklarımızın diğer çocuklardan farkı nedir?’ diye bana soruyorlar. Devlet ve MEB nerede?” diye sordu.

‘2 YILDIR BEDELSİZ KULLANILIYOR’

Tank Palet konusuna da değinen Özkoç, “Milletimize de hatırlatıyorum. ‘18 ay sonra ilk tankı vereceğiz’ demişti Ethem Sancak. Aradan yaklaşık olarak 24 ay geçti, tank nerede? Yaklaşık 2 yıldır Ethem Sancak fabrikamızı bedelsiz olarak kullanıyor. Burada yapılan üretimi bizim askerimiz, bizim işçimiz ve TSK’ya ait tankları fabrikamız yapsaydı, şu anda maliyeti üzerinden üretilenleri alıyor olacaktı. Peki bu süre içerisinde tank üretmeyen Katar ordusu ve Ethem Sancak o fabrikada hiçbir bedel ödemediği halde o fabrikanın olanaklarını kullanıp üzerine kendi fahiş karlarını koyarak TSK’ya satıyor olmalarına gerçekten Ali İhsan Yavuz’un ya da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söyleyebileceği bir şey var mı? Eskiden o fabrika Türkiye Cumhuriyeti’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne çalışıyordu. Şimdi o fabrika Katar ordusu ve Ethem Sancak’a çalışıyor. Peki bundan dolayı birilerinin yüzünün kızarması gerekmiyor mu?” dedi. Serkan OK 
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 11:47
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali al
Ali al - 1 ay Önce

CHP nin şuanki oy oranı % 21
Sebebide, bunun gibi ne dediginden bi haber muptezeller. Bunlara hergün yeni 52 destesi açacan. Oyalansin

SIRADAKİ HABER