ÇİFTÇİNİN FİYAT İSYANI

MHP heyeti Aşırlar Mahallesi’nde çiftçilerle bir araya geldi. Özellikle tohum, gübre ve mazot fiyatlarının artmasından dolayı çiftçiliğin el yaktığını belirten çiftçiler, Adapazarı’nda ürün fiyatlarının tekelleşmiş tüccar tarafından belirlendiğini iddia e

ÇİFTÇİNİN FİYAT İSYANI
banner24

Milliyetçi Hareket Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Halil Hakan Oturak, yönetim kurulu üyeleri meclis grup başkanvekili Erbay Kayatürk ile birlikte Aşırlar Mahallesi’nde çiftçilerle bir araya geldi. MHP mahalle başkanı Tuncay Akyıldız’ın organize ettiği toplantıya Aşırlar köyü muhtarı Ahmet Açıkgöz, Nasuhlar Köyü muhtarı Orhan Burhan, Karadavutlu köyü muhtarı Cafer Erol da katıldı.
BUĞDAY VE AYÇİÇEĞİ
Toplantıda mısır, buğday ve ayçiçeği üretimi yapan çiftçiler ile hayvancılar sıkıntı ve taleplerini dile getirdi. Çiftçiler özellikle tohum, gübre ve mazot fiyatlarının çok artmasından dolayı çiftçiliğin el yaktığını söylediler. Adapazarı’nda ürün fiyatlarının tekelleşmiş tüccar tarafından belirlendiğini ifade eden çiftçiler, “Devletin bize yapabileceği en iyi destekleme fiyat desteklemesi. Ayrıca bazı belediyeler çiftçilere ucuz fiyatla tohum ve gübre satışı yapıyor. Bizim belediyelerimizde elinden gelen desteği çiftçisine vermeli” dedi.
İKLİME UYGUN ÜRÜN
MHP Adapazarı Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Erbay Kayatürk de çiftçiye Adapazarı iklimine uygun kar oranı yüksek ürün yetiştirilmesi hususunda yerel yönetim tarafından öncülük edilmesi gerektiğini belirterek, “Ortaya koyulacak projelerle tarım kentleri oluşturulmalı. Çiftçi, ziraatçi ve kamu kurumlarının işbirliği ile klasik yöntemlerini terk ederek iklim, toprak ve gelir dengelerinin gözetildiği bir tarım strateji planı ile kalıcı çözüme kavuşabilir” dedi.
VERGİLERLE SAĞLANIRDI
MHP İlçe Başkanı Oturak, Osmanlının en ihtişamlı zamanlarında askeri ve ekonomik gücünü, tarımsal üretim fazlası ürünlerden elde edilen gelir ve onlardan alınan vergilerle sağladığını belirterek, “Bugün Adapazarı ovasında üretilen tarım ürünlerinden elde edilecek ihracat gelirleri ile neden yerli savaş uçakları yapılmasın. Allah bize bir çok memlekette eksik olan bereketli toprak, onu besleyen güneş ve suyu birde çalışabilecek bir nüfus vermiş ancak biz gerisini getirmekte zorlanıyoruz. Ecdadımızı sadece savaş meydanlarında değil tarım sahalarında da örnek almamız gerekir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21