'Çocuklar deneme tahtası olacak'

KESK Eğitim-Sen Şube Mali Sekreteri Mürsel Taçyıldız, yeni eğitim sistemi ile ilgili konuştu. Taçyıldız, “Özel derslere mahkûm edilen milyonlarca çocuk ve gencimiz bir kez daha Milli Eğitim Bakanlığı`nın deneme tahtası olarak kullanılacak” dedi.

'Çocuklar deneme tahtası olacak'

Önümüzdeki yıldan itibaren SBS yerine uygulanacak olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş(TEOG) Sınavı, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından kamuoyuna tanıtıldı. Yeni sistemde 8. sınıfta, birinci dönem 6, ikinci dönem 6 olmak üzere toplam 12 merkezi sınav yapılacak. Açıklanan yeni sisteme göre 6. 7. ve 8. sınıf ortalamalarının yüzde 30`u, 8. sınıfta her iki dönem yapılacak olan merkezi sınavların yüzde 70`i ile birlikte hesaplanacak. Sınavlar mevcut sistemde dönem içinde yapılan sınavlardan farklı olarak test usulü ile gerçekleştirilecek. Ancak birkaç yıl içerisinde tamamen açık uçlu sınav sistemine geçilecek.
EŞİTSİZLİK
Bakanlık tarafından tanıtılan yeni sistemle ilgili açıklama yapan KESK Eğitim-Sen Şube Mali Sekreteri Mürsel Taçyıldız, sistemin sınav odaklı bir eğitim anlayışına dayatılarak yapıldığını belirtti. Taçyıldız, “Öğrenciler sınavlardan aldıkları puanlara göre değil, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim almalıdır” dedi. Bakan Avcı’nın “ Sınav sayısı artmıyor” ifadesini değerlendiren Taçyıldız, “Bakanlık ne eğitimde yaşanan ve giderek derinleşen eşitsizlikleri gözetmekte, ne de öğrenci ve velilerin yaşadığı kaygıları giderci adımlar atmaktadır” diyerek eğitim sisteminin sınav odaklı olmaktan kurtarılması gerektiğini belirtti.
ÖZEL DERS
“8. sınıfta yapılacak olan yazılıların hem merkezi olması hem de toplanda yüzde 70 ağırlığa sahip olması pek çok sorunu beraberinde getirecektir” diyen Taçyıldız öğrencilerin bir-iki ay önceden yazılı sınavlara hazırlanma ihtiyacı hissedeceğini ve diğer derslere olan ilgisinin de azalacağını ifade etti. Merkezi sınav sisteminin dershane ve özel ders ihtiyaçlarını da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Taçyıldız, “Ailelerin, çocuklarının daha iyi bir okula gidebilmesi için bütçesini zorlayarak, çocuklarını dershanelere yöneltmesi ya da özel ders aldırması gibi uygulamaların daha da yaygınlaşmasının önüne nasıl geçilecektir?” şeklinde konuştu.
DENEME TAHTASI
Öte yandan Taçyıldız, öğrencilerin deneme tahtası olarak kullanılacağını belirterek, “Yeni ortaöğretime geçiş sistemi ile ilgili olarak öne sürülen iddialar, yıllardır sınavlara hazırlanmak için çalışan, dershanelere ve özel derslere mahkûm edilen milyonlarca çocuk ve gencimizin, bir kez daha Milli Eğitim Bakanlığı`nın deneme tahtası olarak kullanılacağı izlenimi vermektedir” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER