Çok katlıların yerine yine çok katlı bina yapılabilmeli

SATSO Meclis toplantısında kentsel dönüşüm konuşulurken, çok katlı binaların yerine yine çok katlı binalar yapılabilmesi için bina ve parsel bazlı dönüşüm fikri ön plana çıktı. Bu fikri ilk olarak SAÜ eski Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Sakarya Yenihaber'e anlatmıştı

Çok katlıların yerine yine çok katlı bina yapılabilmeli

sakaryayenihaber.com - 
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Ekim ayı olağan meclis toplantısında meclis üyeleri şehir gündemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Mühendislik ve Mimarlık hizmeti veren firmaların yer aldığı 18. Meslek Komitesinin Başkanı İlker Ergül, kentsel dönüşümle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. 
İLK ÖNCE ESKİ REKTÖR ELMAS DİLE GETİRMİŞTİ
İlker Ergül, SAÜ eski Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas'ın Sakarya Yenihaber'e yaptığı özel açıklamada yer alan teklifine benzer bir teklifte bulundu. 
Eski Rektör Elmas, 5 Ekim'de yaptığı açıklamda; “İmarda yapılacak bir düzenlemeyle mevcut çok katlı binaların bulunduğu alanlarda inşa edilecek yapılara aynı kat oranlarının verilmesiyle bu sorunun çözülebilir” demişti. 
BİNA BAZLI DÖNÜŞÜM TEKLİFİ
18. Meslek Komitesi Başkanı İlker Ergül, SATSO meclisinde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:  “1999 depreminden bu yana çok büyük bir deprem yaşamadık. Depremden sonraki süreçte yapılan yapılar yeni bir yönetmeliğe uygun olarak yapılmaya başlandı. Sakarya’nın kendi içerisinde yapması gereken özel bir çalışma var. 99 depreminde hasar almış ancak ayakta kalmayı başarabilmiş, risk taşıyan 4-5 katlı yapılar var. Sakarya’nın bir şekilde bu yapılardan kurtulması ve bir çözüm bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda kentsel dönüşüm yasası çıkarıldı. Bu konu belediyelerin elini güçlendirmek içindir.  Ancak kentsel dönüşüm yasası şehrimizde iyi bir şekilde uygulanmalı. Alan bazında yapılan kentsel dönüşümler olumlu bir sonuç vermez çünkü eski imarımız 5 katlı yeni imarımız 3 katlıdır. Bu yüzden kentsel dönüşüm uygulaması ilerleyemiyor. Bina bazın kentsel dönüşüm yapılabilir. Devletin bu konuda destekleri de var. Ancak 5 katlı yerine 3 katlı yapılması maddi açıdan insanları tatmin etmiyor. Yıkılarak yeni yönetmeliğe uygun aynı katlı fore kazıklı yine 5 katlı bina imarı verilebilir. Ancak gerekli dayanıklı temel sistemleri üzerine depreme dayanıklı bina yapılacak şekilde imar verilerek bu sorunun da üstesinden gelinebilir.” 
CEM GÜN DE DESTEK VERDİ
Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün ise Kentsel Dönüşümle ilgili “ Depremi yaşayalı 20 yıl olmasına rağmen, inşaat mühendisi olmam sebebiyle şehir merkezinde girmediğim ve aileme de ‘sakın girmeyin’ dediğim bir çok bina var. Az hasarlı, orta hasarlı denilerek güçlendirme yapıldığı gözüken birçok bina tehlike oluşturuyor. Adapazarı Belediye Başkanımıza Allah kolaylık versin. İşi çok zor bu kentsel dönüşüm konusunda. Çünkü alan bazında kentsel dönüşüm yapmak çok zor gözüküyor. Alan bazında yapmayı beklersek 20 sene daha bekleriz parsel bazında başlamak lazım. Hiç değilse parsel bazında bina bazında yapılabilir. Kadıköy parsel parsel bina bazında kentsel dönüşümü gerçekleştirdi. Adapazarı merkezde özellikle belli mahallelerde kentsel dönüşüm özellikle yapılmalı. SATSO olarak ne destek vermek gerekiyorsa verelim. Adapazarı Belediye Başkanımızın gerçekten bu konuda samimi bir şekilde iyi niyetle bu konu çalıştığını biliyorum.” diye konuştu. Başkan Yardımcısı Gün ayrıca planlı bir kentsel dönüşüm ile sanayi çarşılarının da rehabilite edilmesi gerektiğini bu konuda yapılan çalışmaları desteklediklerini vurguladı.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 16:54
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER