Cuma namazından önce şükür kurbanları kesilecek 

Uzun bir aradan sonra yarın belirli camilerin avluları ve meydanlarda kılınacak Cuma namazı öncesinde ilçe müftülükleri şükür kurbanları kesecek

Cuma namazından önce şükür kurbanları kesilecek 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, kovid-19 tedbirleri nedeniyle camilerde ara verilen cemaatle ibadete, Fatih Camisi'nin avlusunda kıldıracağı cuma namazıyla başlanacağını bildirdi. Erbaş, süreç içerisinde cami avluları ve meydanların bazı yerlerde yetersiz kalabileceğini söyledi

Erbaş, “Avlusu olmayan camilerin de hemen yakınlarındaki açık alanlar, pazar yerleri hatta Din Öğretimi Genel Müdürümüzün özel gayretiyle imam hatip okullarımızın avluları, bahçeleri kullanılacak. Camilerin eğer avlusu, bahçesi müsait değilse, mahallede uygun yerler, açık alanlar cuma namazı için hazır hale getiriliyor” dedi. 

“HAVA ŞARTI MÜSAİT OLMAYABİLİR”
Bu süreçte, cami avlularının ve meydanların bazı yerlerde yetersiz kalabileceğini de sözlerine ekleyen Erbaş, “İklim ve hava şartları müsait olmayabilir. Vatandaşlarımızdan, azami derecede dikkat ve anlayış göstermelerini, sabır ve sükunetle davranmalarını, hocalarımıza ve görevlilere yardımcı olmalarını, ısrarcı olmamalarını özellikle istirham ediyorum. Sağduyulu ve bilinçli olursak inşallah en yakın zamanda tüm camilerimizde ve cami içinde cuma namazlarımızı kılmamız mümkün olacaktır” diye konuştu. 

“BİN 3 ŞÜKÜR KURBANI KESİLECEK”
Bütün il ve ilçelerde müftülüklerin merkez camilerinde, camilerde yeniden buluşmuş olmanın şükrünü eda etmek için bin 3 müftülükte bin 3 şükür kurbanı kesilip fakir fukara insanlara ikram edileceğini söyleyen Erbaş, “Ülkemizin bütün il ve ilçelerinde aynı zamanda hatim duaları da yapılacak. Türkiye Diyanet Vakfımız bu şükür kurbanı edasını organize ediyor. Vakfımızın genel merkezi ve şubeleri iş birliğiyle yarın saat 11.00'de ilimizin ve ilçemizin merkez camilerinde bin 3 kurban kesilecek, inşallah fakir fukara kardeşlerimize ikram edilecek" ifadelerini kullandı. 
“HERKES SECCADESİNİ GETİRSİN”
Erbaş, herkesin evinden özel seccadesini alıp camiye gelmesi ya da namaz kılacağı açık alana gelmesi tavsiyesinde bulunarak, “Bunu özellikle istirham ediyoruz. Bizim ikinci tedbirimiz yani tek kişilik seccadeler, bunlar olur ya birisi seccade edinememiş, evinden getirememiş ya da evine gidememiş olabilir. Maskemizi evimizden çıktığımız anda takacağız, evimize girdiğimiz ana kadar çıkarmayacağız. Tedbir ve virüsün bulaşmasını önleme açısından en önemli vasıta maskelerdir. Maskemizi kullanalım sonra abdestimizi alıp camiye gelelim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 16:01
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER