Cuma Pazarı'ndan yükselen isyan: Yağmurlu günler kabus...

Mahallelerin nabzını ölçmeye devam eden Sakarya Yenihaber Gazetesi bugün, 2 caddesi, 94 sokağı ve yaklaşık 19 bin nüfusu olan Adapazarı Yağcılar Mahallesi’nde.

Cuma Pazarı'ndan yükselen isyan: Yağmurlu günler kabus...

Gazetemiz stajyer muhabirlerimiz Şengül Kabaöz ve Ferhat Bayraktar, Adapazarı Yağcılar mahallesinde muhtar ve mahalle sakinleri ile bir araya gelerek mahallenin nabzını ölçtü. Yağcılar Mahalle Muhtarı İbrahim Öner, yağmursuyu kanalları olmadığı için her yağmurda mahallenin tüm sokaklarının göle döndüğünü belirterek, “Bu sorun en kısa zamanda çözümlenmeli. Yağmurlu havalar kabusumuz oldu” derken, madde bağımlığı gençlere de dikkat çekti. 

“GENÇLERİMİZ YOK OLUYOR”

Yağcılar Mahalle Muhtarı İbrahim Öner, geleceğimizin teminatı gençlerin uyuşturucu pençesinde heba olduklarını ileri sürerek; “Son yıllarda mahallemizde madde bağımlılığı gençler arasında oldukça fazlalaştı. Neredeyse ortaokul öğrencilerine kadar inen bu illete karşı okul idarelerinin ve yetkili mercilerin daha duyarlı olmaları ve gençleri bu illetin pençesinden kurtarmalarını istiyoruz. Biz muhtarlık olarak buna gücümüz yetmiyor. Ailelerimizde bu konuda çaresiz” dedi.

“ALTYAPI BÜYÜK SORUN”

Muhtar Öner, altyapı da büyük bir sorun yaşadıklarına da dikkat çekerek; “Yağmur suyu kanallarımız yok. Her yağmurda mahallemiz göle dönüyor, evleri, işyerlerinin zemin katlarını su basıyor. Çocuklar okula gitmekte, cemaat camiye gitmekte zorlanıyor. Adapazarı merkez mahallelerinden biri olmamıza rağmen bu sorunları yaşamamız gerçekten içler acısı. Caddeler, sokaklar yapboza dönüyor, sürekli açılıp, kapanıyor ama ortada sağlıklı bir altyapı yok. Yağmur suyu kanalları zaten yok. Bu bizim kaderimiz olmamalı. Belediyemizden mahallemize altyapı hizmeti istiyoruz” şeklinde konuştu.

“SEDAŞ’TAN ŞİKAYETÇİYİZ”

Mahalle parklarında gece aydınlatmaları olmadığı için madde bağımlıları tarafından parkların adeta mesken tutulduğunu da kaydeden Muhtar Öner, “SEDAŞ’tan şikayetçiyiz. SEDAŞ çocuk parklarını ve okul bahçelerini ışıklandırmadığı için madde bağımlıları tarafından mesken edilmiş. Çocuklarımızın eğlence yerleri madde bağımlıların evi olmuş durumda. Bundan tüm mahalleli olarak rahatsızlık duyuyoruz. Gelen kişiler sabahlara kadar parkları mesken altına aldıkları için çevredeki kişilere de zarar veriyorlar. Gençlerimizin oturmalarına itirazımız yok oturabilirler. Fakat madde kullanıp çevredekilere zarar verdikleri takdirde buna göz yumamayız. Çocuklarımız korktuğu için parklara da gidemiyor. Eğer ki buralara ışıklandırmalar yapılırsa bu sorunun çözüleceğine inanıyoruz” dedi.

“VATANDAŞIN İLK KAPISIYIZ”

Muhtarlıkların vatandaşın ilk kapısı olduklarını da söyleyen Öner; “Herhangi bir sorun meydana geldiği takdirde muhtarlık olarak görevimizi yerine getirmemiz gerekiyor. Temennimiz sorunları bitmiş bir mahalle bırakmak istiyoruz. Yerel yöneticilerin destekleri ile bu sorunların ortadan kalkması için çok çalışacağız” ifadelerine yer verdi.

Muhtar İbrahim Öner ile mahallenin sorunları ve beklentileri konuşulduktan sonra, cadde ve sokakları tek tek gezip stajyer muhabirlerimiz Şengül Kabaöz ve Ferhat Bayraktar, sorunları birde mahalle sakinlerinden dinledi, beklentilerini aldı. 

 “MUHTAR MAHALLEYİ GEZMELİ”

Âdem Osman Batmaz; “Belediyeden bir hizmet istesek hemen gelip yapıyorlar. Mesela evde sağlık konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadım. Başka bir vatandaş hizmet alamamıştır o ayrı. Ben hizmet aldım ama eksikler var. Muhtar masa başında oturup evrak takibi yapmaz. Muhtarın sokağa inip, mahalle halkı ile iç içe olması gerek. Bizleri dinlemeli ve sorunlarımızı belediyeye iletmesi gerek. Örneğin ben Küpçüler Mahallesi’nde ki Roman vatandaşlardan rahatsızım. Bununla ilgili belediye ve kaymakamlığa dilekçe de verdim. Hatta imza topladım. Kentsel dönüşüm mutlaka yapılmalı.” 

“OY VERDİK HİZMET ALAMADIK”

Sabahat Bahçeci; “Cuma pazarına en yakın biz olduğumuz için kötü yolda oturuyoruz. Temizlik konusunda olsun, yolların bozukluğundan olsun hepsinden şikayetçiyiz. Muhtarımızdan hizmet bekledik ve senelerdir oy verdik. Fakat hizmet alamadık, yolu yaptıramadık. Telefon kabinimiz var, fareler çökertti. Bizzat biz telefon ettik. Muhtar yerine belediyeye başvurduk ve yaptı. Afganistan’dan gelen dört tane çocuk var. Geliri olmayan, bakımsız çoluk çocuk oldukları için hepimiz kanat gerdik. Muhtara kadar gittim ve problemi dile getirerek, Türkçe bilmediklerini ve bizim yardımlarımızın bir yere kadar geldiğini anlatarak, konu hakkında yardımcı olmasını istedik. Fakat yardımcı olmadı. Muhtarımızı şikâyet etmek için demiyorum ama bunları yapması gerekir.” 

“SOSYAL AKTİVİTE ALANI YOK”

Metin Yıldız; “Mahallemizin sorunlarının başında gençlerin sohbet edebileceği bir park ve sosyal aktivite alanları yok. Bazı yerlerde altyapı ve logar sorunları var. Başlıca temel sorunlar bunlardır. Ki bu sorunlar da küçük sorunlar değildir. Bir mahalle için en önemli sorunlardır. Yağmur yağdığı zaman yolların hallerini görmek bile istemezsiniz. Bundan başka sorunlarımız yok. Muhtardan hizmet alma konusuna gelirsek, önceki muhtardan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Tekrardan altını çizmek istersem vatandaşın bir araya gelip istişare edebileceği mekanın olması gerekiyor. Hatta her mahalle de bir sosyal aktivite alanının olması gerekiyor. Böylelikle vatandaş bir araya gelerek sohbet ortamı oluşturur. “ 

 “ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKILSIN”

Nizam Şirin; “Belediyemiz doğru düzgün çalışmıyor. Gençlerimizin hali kötü, gençlerimiz çalışmıyor. Çocuklarımıza sahip çıkılmasını istiyoruz. Belediye ve hizmette sıkıntı var. Muhtarımızın çalıştığı yok. Adapazarı’nın en büyük mahallesi olduğumuz için gençlerimiz ile konuşması gerekirken oturup konuşulmuyor. Muhtarımız mahallemizin gençleri ile bir araya gelip mahalle için istişareler yapmalıdır. Çünkü gençlerimizin düşünceleri ve fikirlerinin alınması muhakkak önemlidir. Biz bunun önüne geçmelerini istiyoruz. Çocuklarımıza buradaki gençlerimize sahip çıkmalarını bekliyoruz. Çocuklarımız bizden hepten koptu. Saygı, sevgi hiçbir şey kalmadı. Herkes kötü yolda bir hassa ona sahip çıkılmasını istiyoruz ve başka da bir sıkıntımız yok.”

“FARELER MALLARA ZARAR VERİYOR”

İrfan Usta; “Mahallemizin en büyük sorunları fareler, kelebek ve bol miktarda bulunan sinekler. Kanalizasyon da fena konu var. Fareler gece dışarı çıkıyor ve mallarımıza zarar veriyorlar. Bizler sokak hayvanlarına karşı değiliz. Fakat bunlar içinde bir önlem alınmalıdır. Buraya uğrayan yok, bu eski mahallelerin içine giren belediye yok. Muhtar zaten var mı, yok mu belli değil. Mahallemizin kırk yıllık muhtarı, bizi bazen görürse selam veriyor. Muhtar, mahallenin hiçbir işine yaramıyor.”

“EN AZ BİR GÖREVLİ OLMALI”

Hasan Akkol; “Belediyenin dolaşacak denetleyecek en azından bir görevlinin olması lazım. Nerede ne sorun var diye tek tek dolaşıp rapor alsınlar ve düzeltsinler. Bakmadıkları için yıllardır hep aynı sorunları çekiyoruz. Biz mahalleli olarak artık bu durumdan sıkıldık. Ankara Caddesi’nde araç parkları dolayısı ile trafikte büyük sıkıntı yaşanıyor. Araç yoğunluğundan yoldan geçemiyoruz. “ 

 “HİZMET YETERLİ DEĞİL”          

Halil Çem; “Belediye tarafından hizmet yeterli değil. Her taraf berbat. Belediye ve Muhtardan maalesef hizmet almıyoruz. Mahallemizin daha da güzelleşmesi, daha güzel oturur hale getirilmesini istiyoruz. Ankara Caddesi zaten berbat bisikletle bile gidemiyoruz. Her iki tarafa da arabaları çekiyorlar, geçiş kalmıyor. Yaya kaldırımlarına bile araba çekiyorlar, bisiklet yolu hiç yok gerekli cezalar ve yaptırımların uygulanması gerek.”

“ESKİ BİNALAR KALDIRILMALI”

İsa Eren; “Mahallemizin en büyük sorunu gördüğümüz Fatih İlkokulu’nun arkasındaki çöplüğün kaldırılması. Burayı belediye temizliyor, ertesi gün hemen çöp atıyorlar. Mahallede bu sefer başı boş köpekler oralarda dolanıyor. Çocuklara saldırıyor. Birkaç tane eski bina var.  Bu binalar madde bağımlıları tarafından kullanılıyor. Eski binaların kaldırılmasını ve temizlenmesini istiyoruz. Özellikle ilkokulumuzun temizlenmesini istiyoruz ki, çocuklarımız sağlıklı bir ortamda eğitim alsınlar.” 

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER