CUMHURİYETİMİZ 92 YAŞINDA: İŞTE KUTLAMA MESAJLARI

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 92’nci yıl dönümü nedeni ile, ilimizdeki sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri yayınladıkları mesajda, Cumhuriyetinin kuruluşunun 92’nci yıl mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı.

CUMHURİYETİMİZ 92 YAŞINDA: İŞTE KUTLAMA MESAJLARI

‘Sahip çıkmalıyız’
CHP Milletvekili Engin Özkoç, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Özkoç mesajında şunları vurguladı “Bizim gibi bir kuşağını, Cumhuriyet’i kurmak için toprağa vermiş bir ülkede Cumhuriyet, özgürlük demektir. Her  vatandaşın eşit hakka sahip olması demektir. Laiklik demektir. Bağımsız yargı demektir. Kardeşlik, birlik, beraberlik demektir. Bugün, bu değerlerimizin en fazla saldırıya uğradığı günlerden geçiyoruz. Cumhuriyetimize sahip çıkmak zorundayız. Bu inançla ve umutla; her şeyi pahasına vatanını koruyacak olan tertemiz insanların kenetlendiği bir Türkiye’de, daha nice 92 yıllara…”


 

**
‘Oyunlara izin
vermeyeceğiz’

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında birlik ve beraberliğin önemine değinen Başkan Yusuf Alemdar, “Cumhuriyetimizin 92. Kuruluş yıldönümünde herkes şunu iyi bilmelidir ki; aziz milletimiz geçmişte olduğu gibi bugün de, yarında oynanan tüm oyunlara asla müsaade etmeyecek ve gereken cevabı verecektir. Nasıl ki Çanakkale’de aynı cephede, aynı safta, farklı dil, kültür ve inancı taşıyan milletimiz yan yana, omuz omuza mücadele verdiyse; bugün de aynı kararlılıkla ve birliktelikle mücadeleye devam edecektir. Bu vesileyle başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyetimizin bekası uğruna canlarını seve seve feda aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” ifadelerine yer verdi.


**

‘Endişe
içindeyiz’

MHP Milletvekili adayı Alirıza Acartürk, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, Cumhuriyetimize her zamankinden daha çok sahip çıkmamız gerektiğini belirtti. Acartürk mesajında şunları söyledi: “1923 yılında millet olarak dünyada eşi benzeri görülmemiş şekilde yaptığımız mücadelenin ardından, büyük bedeller ödeyerek kurduğumuz Cumhuriyeti’mizin 92. yıldönümünü bugün maalesef büyük bir endişe ile kutluyoruz. Çünkü 92 yıllık geçmişimizde, Cumhuriyetimizin ve milletimizi bu büyük ve kutsal çatı altında birleştiren ülkemize kast eden ‘dahili ve harici’ şer odakları, bu kadar cesur ve küstah şekilde faaliyetlerini artırmamıştı. Bugün her zamankinden daha fazla Cumhuriyetimize ve bizi biz yapan milli, manevi değerlerimize sahip çıkma vaktidir. Bugün topyekun onarım, yeni bir kurtuluş mücadelesi vaktidir. Gelin, Cumhuriyetimize, Milletimize ve Devletimize hep birlikte sahip çıkalım.”**
‘Cumhuriyetin ilanı
tarihi bir ispattır’

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Elmas yayımladığı kutlama mesajında şu ifadelere yer verdi; “Tarihte eşine ender rastlanan bir azim ve iradenin timsali olan İstiklal Harbimiz, milletimizin bağımsızlığa düşkünlüğünün ve vatan topraklarının bölünemeyeceğinin tarihi ispatıdır. 29 Ekim 1923, büyük kurtuluş destanının zafer ile son bulduğu ve Cumhuriyetin ilanı ile taçlandığı bir bayram günüdür. Türkiye Cumhuriyetinin ilanı, yalnızca bir milletin varoluş mücadelesinin başarısı değildir. Cumhuriyetin ilan edilmesi, aynı zamanda toplumu ulus olma niteliğine ve bireyi yurttaş konumuna yükseltmesi ile çok önemli bir devlet felsefesini ortaya koymuştur. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, şehitlerimiz ile gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum..”


 

**

‘Cumhuriyet
bize emanettir’

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesi ile yayımladığı açıklamada şunları dile getirdi: “Cumhuriyet; ülkesine, milletine ve geleceğine inanan tüm vatandaşlarımızın eşitliği ve özgürlüğü temeli üzerine kurulmuş en kıymetli varlığımız, gelecek nesillere en değerli emanetimizdir.  Aradan geçen 92 yılda ülkemiz önemli mesafeler kat etmiştir. Cumhuriyetimizin değerlerini yükselterek bugünlere taşıma azmiyle ilerleyen ülkemiz, köklü tarihi geçmişi, zengin kültürü ve jeopolitik konumuyla bölgemizin ve dünyanın parlayan yıldızıdır. Bu tarihi günde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, bu toprakları kanlarıyla sulayarak bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor; yüce Milletimizin ve Sakaryalıların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum” 


 

**

‘Cumhuriyetimiz
adaletin teminatıdır’


SASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Onur Döver yaptığı yazılı açıklamada, Cumhuriyet Bayramını kutladı.  Döver yaptığı açıklamada  “Cumhuriyet; eşitliğin, özgürlüğün, adaletin teminatı  aynı zamanda da demokrasiyi bağrında geliştirebilen en iyi yönetim biçimidir. Ulu Önder  Mustafa Kemal  Atatürk’ün 29 Ekim 1923 tarihinde “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” dediği ve de  bizlere armağan ettiği  bu mirası korumak, yüceltmek ve geliştirmek tüm  vatandaşlarımızın ve bizlerin yegane görevi olmalıdır” dedi.

**

Püsküllü
kutladı

Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili mesaj yayımladı. Başkan Püsküllü mesajında “ Türk milletinin yeniden doğuşu ile kurulan Cumhuriyetin 92. yılını kutlamanın onur ve gururunu yaşamaktayız. Ulusumuzu Çağdaş bir anlayışın ürünü olan Cumhuriyetimize kavuşturan bağımsızlık mücadelemizin de tüm dünyaya örnek olmasını temenni ederim. Cumhuriyet Bayramı'nı tebrik ediyorum” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner3
YORUM EKLE