Dehşete düşüren tahmin: 200 bin kişi ölebilir

Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depremi için de her an 7 üzeri bir depremin meydana gelebileceğini belirtti. Bu şiddette bir depremin ilimizinde bulunduğu Marmara bölgesini şiddetli şekilde etkileyeceği tahmin ediliyor

Dehşete düşüren tahmin: 200 bin kişi ölebilir

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye’de beklenen büyük depremlerle ilgili Habertürk kanalında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Görür, Sakarya ve Kocaeli'yi enkaza çeviren 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 30 yıl geçmeden yeni bir depremin büyük olasılıkla yaşanacağını söyledi.

Bu depremin Sakarya'da binlerce kişinin öldüğü deprem kadar şiddetli olabileceğini belirten Görür, İstanbul'da kayıpların 200 binleri bulabileceğini söyledi ve "Zamanımız yok" çağrısı yaptı. 

7.4 şiddetindeki 1999 Gölcük depreminde Kocaeli’de 20 bin kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Görür, İstanbul’da bu sayının 200 binleri bulabileceğini ifade etti. Görür şöyle konuştu:

* İstanbul gibi yüzde 60’ı gecekondu mantığıyla yapılmış ve devletin resmi rakamlarına göre mühendislik hizmeti görmemiş bir yerde bizim 14 bin kayıpla kurtulmamız mümkün değil
* İstanbul’da tehlikede olan 250 bin insan ile karşı karşıyayız. Bunu ne kadar azaltırsanız azaltın, inşallah yanılıyorumdur ama beklediğimiz İstanbul depreminde on binlerin altında can kaybıyla kurtulamazsınız. Bu işi 14 bin ile kurtaramazsınız.

“ARTIK FAZLA ZAMAN YOK”

Görür, İstanbul depremiyle ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü:

* İstanbul’da bir periyot öngörebiliyoruz. 99 depreminden sonra 30 sene içerisinde 7’den büyük deprem olma olasılığı her an yüzde 64’tür.

* Önümüzde 10 sene kaldı. Onun için uzatmaları oynuyoruz. Artık fazla zaman yok.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 10:47
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elagözlü
Elagözlü - 6 gün Önce

Rabbim korusun İnş olmaz